Araştırma sonuçları gösteriyor ki tüm hayatımızın ortalama üçte birini yatağımızda geçirmemize rağmen, yatak temizliği ve sağlığına yeterince önem verilmiyor. Sağlıklı yaşam alanları için çözümler sunmak isteyen Dyson mühendisleri, yatak temizleme ipuçları ile ilgili bilgiler veriyor.

Ne kadar temiz görünürse görünsün, aslında yataklar mikroskobik canlıların yuvasıdır. Daha derinlemesine bakacak olursak; toz akarları, bakteriler, virüsler, polenler ve diğer alerjenler evdeki diğer odaların yanı sıra yataklarda da bulunuyor ve ev tozu diye nitelendirdiğimiz bu mikroskobik canlılar insan sağlığını kötü yönde etkiliyor.

Tek bir yatakta milyonlarca toz akarı olabilirken, bu gündelik yaşam sorunu artık küresel boyutlara ulaşmış durumda. Bu bağlamda yapılan bir diğer çalışmaya göre, Amerika’da yaşayanların yaklaşık yüzde 84’ünün yataklarında tespit edilebilir toz akarı alerjeni varken, Avrupa’daki evlerin yüzde 68’inde tespit edilebilir alerjen bulunuyor. Singapur’da yapılan başka bir araştırmaysa, analiz edilen tüm yatakların yüzde 94’ünde toz akarlarının bulunduğu ortaya koyuyor.

Toz akarlarının kendisi zararsız olsa da, toz akarı alerjenleri aslında dünya çapında alerjik hastalıkların en temel tetikleyicilerinden. Araştırmaların sonucunda, çocukluğun erken döneminde ev tozu akarları dahil ev içi alerjenlere fazla maruz kalınması astım problemlebiyle ilişkilendiriliyor.

Söz konusu ev tozu akarları, dünyanın her yerindeki evlerde bulunabilen mikroskobik parçacıklardandır. Ortalama yaşam döngüleri 65-100 gündür. Bu süre zarfında yaklaşık 2.000 dışkı üretip, tükürükleriyle daha fazla protein salgılarlar. İki durum da alerjileri tetikleyebiliyor ve insan sağlığını kötü yönde etkileyebiliyor.

Dyson Mikrobiyoloji Uzmanı Gem McLuckie’inden yatak temizleme ipuçları

Yatak örtüsünü çıkarın ve yıkayın

Çarşafları ve battaniyeleri 60°C veya 90°C’de yıkamak, alerjenlerin parçalanmasına ve azalmasına yardımcı olur. Ayrıca, yatağınızı yılda sadece birkaç kez süpürmek, nevresimlerinizi haftada bir yıkamak ve değiştirmek mikroskobik cilt pullarını temizleyip, toz ve alerjenleri uzak tutacaktır.

Yavaş ama güçlü bir şekilde süpürün

Toz akarları küçük fakat inatçıdır. Pençeleri, yatağın derinliklerindeki liflere tutunmalarına yardımcı olur ve bu da onları çıkarmayı zorlaştırabilir. Bu durumu önlemek için, yüksek emiş güçlü veya Boost modlu bir süpürge kullanmak, mümkün olduğunca çok sayıda akar, cilt pulu ve alerjeni temizlemek ihtiyaç duyduğunuz çekimi sağlayacaktır. Başka bir alternatif olarak, el modunda yatağınızın yüzeyine zarar vermeyen ancak yatağınızdaki zararlı lifleri çıkartabilen, toz akarlarını ve diğer kalıntıları gevşetebilen sert naylon kıllara sahip bir elektrikli süpürge kullanabilirsiniz. Fakat, temizlik yaparken alerjenlerin tekrar havaya karışmasını önlemek adına, kullandığınız süpürgenin tamamen kapalı bir filtreleme sistemine sahip olduğundan mutlaka emin olun.

Ulaşılması zor alanlara odaklanın

Yatağınızın yüzeyini derinlemesine temizledikten sonra, toz ve alerjenlerin toplanabileceği tüm çatlaklara veya kıvrımlara mutlaka dikkat edin. Yatağınızın dikiş yeri gibi ulaşılması zor kısımların etrafını temizlemek için, elde taşınabilir bir elektrikli süpürge kullanarak gözle görülemeyen tozları temizleyin. Toz akarları karanlık, ılık ve nemli bölgelerde; çoğu zaman rahatsız edilmeden bol miktarda cilt pullarıyla geliştiği için yatağın altı da temizlenmelidir.

Çevirin, tekrar edin ve bu işlemi yeniden uygulayın

Görünmez alerjen kümelerini en az miktarda tutmak için yatağın ters çevrilip diğer tarafının da mutlaka süpürülmesi gerekir. Yatakta bulunan herhangi bir lekeyi temizlediyseniz, yatağı yeniden yapmadan önce bunların tamamen kuruduğundan emin olun. Çünkü nem, dolaylı yoldan yatağınızda küf, bakteri ve potansiyel olarak toz akarı çoğalmasına neden olacaktır. Bunun yanı sıra, fazla teri ve tozu emen, daha kolay yıkanabilen bir yatak koruyucu da kullanabilirsiniz.

Dyson V11 HEPA filtresiyle derinlemesine temizlik vadediyor

Evinizin farklı alanları için çeşitli başlıklara ve güçlü emişe sahip bir elektrikli süpürgesi evdeki tozu temizlemek için idealdir. Toz alma sürecinden sonra evinizi elektrikli süpürgeyle temizleyerek zemine dağılan tozlardan rahatlıkla kurtulabilir ve bulunduğunuz ortama tekrar yayılmasını önleyebilirsiniz. Dyson V11™ kablosuz süpürge, HEPA filtresi sayesinde bu tozlardan kurtulmanızı sağlıyor. 0,3 mikron kadar küçük partiküllerin yüzde 99,97’sini yakalayarak yalnızca temiz havayı dışarı veriyor. Diğer kablosuz elektrikli süpürgelerin iki katı emiş gücüne sahip olan Dyson V11 kablosuz süpürgenin yüksek verimli filtreleme özelliğini kullanmak evinizdeki alerjenlerden ve görünmez düşmanlarınızdan kurtulmanıza yardımcı oluyor. En güçlü kablosuz temizleme başlığıyla sert naylon fırçalayarak, dipteki kirleri çekmek için halının derinlerine iniyor. Yumuşak, anti-statik, karbon fiber lifler sert zeminlerdeki ve çatlaklardaki tozları kolayca yakalıyor.

İlginizi Çekebilir:

Dyson, Temizleyen ve Nemlendiren İlk Üçü Bir Arada Hava Temizleme Fanını Tanıttı

James Dyson, Tarım ve Teknoloji Arasındaki İlişkinin Geleceği ile İlgili Konuştu 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıkayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz