Gerçekleştirilen etkinlikte Elon Musk’ın Neuralink projesi hakkında dev duyurular yapıldı. Elon Musk, insanlı testlerin başlayacağını açıkladı.

Teslai SpaceX, Boring Company ve Twitter’ın sahibi Elon Musk, beyin-makine arayüzü gerçekleştirilen bir diğer şirketi Neuralink’ten büyük haberler paylaştı. TSİ 05.00’da bir etkinlik düzenleyen Musk, şirketin artık geliştirilen çiplerle testlere başlayacağını açıkladı.

Etkinlik, ilk olarak beyin-makine arayüzünün entegre edildiği bir maymunun videosunun gösterilmesiyle başladı. Yaklaşık 3 saat süren etkinlikteki önemli gelişmelere birlikte göz atalım.

Neuralink Çipine Sahip Maymun, Telepatik Yolla Klavye Kullanıyor

Neuralink çipinin beyne yerleştirildiği bir maymunun yapabildikleri oldukça etkileyiciydi. Çip takılan maymun, ekranda bulunan klavyeyi kullanıyordu. Tabii maymun, bunu kelimeleri düşünerek yapmıyordu.

Maymun, sadece düşünerek ekrandaki fare imlecini sarı renk ile vurgulanan harf ve kelimelerin üstüne getiriyordu ve bu süreç oldukça akıcıydı.

Neuralink’in Çipi Kablosuz Olarak Şarj Oluyor

Neuralink’in beyne yerleştirdiği çiplerin tabii ki bir güç birimi ve bir kapasitesi bulunuyor. Bunun yanında çiplerin kullanımının kolay olması için de farklı bir şarj yöntemi kullanılması gerekiyor. Neuralink de bu noktada kablosuz şarj teknolojisine yer veriyor. Paylaşılan videoya göre maymunun kafasının üstündeki kütüğe yerleştirilen şarj cihazı, maymun altına girdiğinde çipi şarj ediyor. Videonun sağındaki grafik de gerçek zamanlı olarak bu şarj işleminin gücünü, çipin şarj esnasında ne kadar sıcaklığa ulaştığını ve akımı gösteriyor.

Yapay Görme Yetisi de Sağlayacak

Bu çip, özellikle görme yetisini kaybeden bireyler için son derece kritik olacak gibi görünüyor. Neuralink, dış dünyadaki görüntüyü beyne aktaracak bir sistemin mantığını da grafikle paylaştı.

Görüntü, bir kameradan alınıyor, iPhone gibi herhangi bir cihaz tarafından işleniyor, ardından bu görüntüdeki veriler Neuralink’in çipine gönderiliyor. Çip, beyne sinyaller göndererek görsel korteksin kameradaki görüntüyü görmesini sağlıyor.

İnsanlı Testler 6 Ay İçinde Başlayacak

Elon Musk, yaptığı açıklamada Neuralink tarafından geliştirilen ve beyne yerleştirilen çipin insanlı deneylerinin 6 ay içinde başlamasını beklediklerini duyurdu. Tabii bu testlerin başlaması için ilk önce ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin onayının alınması gerekiyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz