Apple’ın ilk bilgisayarı ve son kalan 20 bilgisayardan biri olan Apple-1 açık arttırmayla satışa çıkıyor. Aynı zamanda bu bilgisayarın üzerinde Apple’ın kurucularından Steve Jobs’ın el yazısı da bulunuyor.

Geçtiğimiz yıl ortaya çıkan birkaç Apple-1 bilgisayarı, uzun incelemelerin sonunda yavaş yavaş açık arttırmalarda satılmaya başlamıştı. Steve Wozniak imzalı ve hâlâ çalışır durumdaki bir Apple-1 340.000 dolara satılırken Steve Jobs’ın elleriyle montajladığı bilgisayar ise 905.000 dolara alıcı bulmuştu.

Kısa bir süre önce ise bu nadir bulunan bilgisayarlardan bir tanesinin daha satışa çıkacağı açıklandı. Üstelik bu parçanın üzerinde Steve Jobs’ın el yazısı da var.

Dünyada Sadece 20 Tane Kaldı

1970’lerin sonunda Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından sadece 200 adet üretilen Apple-1’in bütün parçaları elle monte edildiği için oldukça değerli. Dünyada bu bilgisayarlardan sadece 20 tanesi sağlam ve tamamen çalışabilir durumda bulunuyor. Bu özellik onları fazlasıyla kıymetli yapmak için yeterli niteliğe sahip.

Yeni satışa çıkacak Apple-1’i diğerlerinden farklı yapan şey ise üzerinde Steve Jobs’ın el yazısıyla ”#78” yazması. Genellikle elle monte edilen parçalarda stok tutmak için belirli parçaların üzerine numaralandırma yapılır ve gerek duyulduğu takdirde bu yazılar alkollü bezlerle silinir. Diğer Apple-1 anakartlarında bu rakamlar bulunmazken bu parçada rakamların bulunması onu fazlasıyla değerli ve özel yapmaya yetiyor.

Yapılan Testlerde Tüm Parçalarının Sorunsuz Çalıştığı Belli Oldu

RR Müzayede Evi tarafından satılacak bilgisayar hakkında yapılan açıklamada “Yapılan testlerde 8 saat boyunca çalıştırılan bilgisayarın tüm parçalarının sorunsuz çalıştığı ve bilgisayarın hata vermediği gözlemlenmiştir. İsteğe göre detaylı durum raporu ve çalıştığını kanıtlayan video sunulacaktır.” denildi. Apple-1 uzmanı Corey Cohen’in teknik durum raporuna göre, bilgisayarın neredeyse ilk günkü kadar iyi durumda olduğu görülüyor. Bu Apple-1 bilgisayarın en dikkat çekici yanlarından biri tam çalışır durumda olduğunun belgelenmesi. Kartın üstünde Steve Jobs’un el yazısını doğrulayan bir orijinallik göstergesi olmasının yanı sıra orijinal kullanım kılavuzu, ASCII klavye, Sanyo 4205 monitör, hepsi mevcut.

2018 yılında RR Müzayede Evi tarafından ismini vermek istemeyen bir alıcıya 375.000 dolara satılan bilgisayar, şimdi yeni sahibini arıyor. 16 Aralık tarihinde bitecek açık arttırmanın sonunda bilgisayarın 1 milyon doların üzerinde bir fiyata satılması bekleniyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz