e-Devlet Mobil Nedir?

e-Devlet uzun zamandır hayatımıza olan bir portal. Bu portal ile devlet hizmetlerini elektronik ortamda kontrol edebiliyor ve birden fazla işlemi tek bir noktadan yürütebiliyoruz. Bilgisayar üzerinden kullanmaya aşina olduğumuz e-Devlet’in bir de mobil uygulaması bulunuyor. Pandemi ile birlikte pek çok işimizi akıllı telefonlarımız üzerinden yürütmeye çalıştığımız bu dönemde e-Devlet mobil uygulamasını sizler için inceledik ve nasıl kullanacağınızı detaylarıyla anlattık. İşte; ‘e-Devlet Mobil nasıl kullanılır’? ‘e-Devlet şifre değiştirme’. ‘e-Devlet Mobil nedir’? ‘e-Devlet Mobil ayarlar’. 

Turkiye.gov.tr adresinden kullandığınız tüm e-Devlet hizmetlerini telefonunuzdan da kullanmanız mümkün. Bunun için bir akıllı cihazınızın olması ve e-devlet Mobil uygulamasını indirmeniz yeterli. e-Devlet Mobil’i incelediğimiz bu haberimizde nasıl kullanacağınızı sizlerle adım adı paylaştık. İşte; ‘e-Devlet Mobil nasıl kullanılır’?e-Devlet şifre değiştirme’. e-Devlet Mobil nedir’?e-Devlet Mobil ayarlar’. 

e-Devlet Mobil Nasıl Kullanılır? 

e-Devlet Şifre Değiştirme

Uygulamayı cihazınıza indirdikten sonra T.C Kimlik numarası ve e-devlet şifre bilgilerinizi girerek giriş yapıyorsunuz. Eğer şifrenizi unuttuysanız burada ‘şifremi unuttum’ yazısına dokunuyor ve yeni bir şifre belirleyebilirsiniz.  

e-Devlet Şifre Değiştirme

Akıllı cihazınız üzerinden mobil uygulamayla giriş yaptığınız e-Devlet kapısında tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle fotoğrafta gördüğünüz gibi ipucu notlarını atlayarak uygulamayı kullanmayı başlayabilirsiniz.  

e-Devlet Şifre Değiştirme

e-Devlet Mobil ile yapmak istediğiniz işlemi ekranda gördüğünüz gibi önerilen hizmetler arasında bularak da yapabilirsiniz. Bununla birlikte sağ üstte okla gösterdiğimiz arama simgesine dokunarak hizmet arayabilir ve işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.  

e-Devlet Şifre Değiştirme

Fotoğrafta gösterdiğimiz kişi simgesine dokunduğunuzda profilinizi görüntülüyorsunuz.  

e-Devlet Şifre Değiştirme

Burada kişi ve iletişim bilgilerinizi bulacaksınız. Bunları sağ altta gördüğünüz ‘kalem’ simgesine gelerek bilgilerinizi yeniden düzenleyebilirsiniz.

e-Devlet Şifre Değiştirme

Okla gösterdiğimiz simgeye dokunarak da kameranızı kullanarak çektiğiniz veya galeriden seçtiğiniz fotoğrafı profil fotoğrafı olarak ekleyebilirsiniz.  

e-Devlet Şifre Değiştirme

Tekrar ana sayfaya geldiğinizde sol üstte ‘menü’ simgesini göreceksiniz.  

e-Devlet Şifre Değiştirme

Buraya dokunduğunuzda hizmetler, kurum bilgileri, favori hizmetlerim, mesajlarım, ayarlar, yardım ve uygulamadan çıkış seçenekleri ekranınıza gelecektir.  

e-Devlet Şifre Değiştirme

Hizmetler seçeneğine dokunduğunuzda kamu, belediye, şirket olmak üzere işlem yapmak istediğiniz hizmet kategorisini ardından da karşınıza gelen hizmetlerden seçim yapıyorsunuz.  

e-Devlet Şifre Değiştirme

Kamu bilgileri seçeneğine geldiğinizde ise bu kez kamu, belediye ve yerel kurumlar kategorilerini göreceksiniz. Bunlardan birine dokunduğunuzda o kategoriye ait kurum listesi ekranınıza gelecektir.  

e-Devlet Şifre Değiştirme

Favori hizmetlerim seçeneğinden ise favorileriniz arasına aldığınız hizmetleri görüntüleyebileceksiniz.

e-Devlet Şifre Değiştirme  

Bir hizmeti favorilerinize almak için de öncelikle o hizmetin üzerine geliyorsunuz. Ardından yanına gördüğünüz ‘yıldız’ simgesine dokunuyor böylece favori hizmet listenize girmesini sağlıyorsunuz.  

e-Devlet Şifre Değiştirme

Eğer favorilerinize aldığınız bir hizmeti silmek isterseniz de favoriler listenize gelip ‘çöp kutusu’ simgesine dokunarak o hizmeti listenizden siliyorsunuz. 

e-Devlet Şifre Değiştirme

Ayarlar seçeneğine geldiğinizde şifre, güvenlik, bilgilendirme ve ağ ayarlarını düzenliyorsunuz. Burada şifrenizi değiştirebilir, e-Devlet kullanım geçmişinizi tarih ve saat olarak görebilirsiniz. Anlık bilgilendirme seçeneğini aktif veya pasif olarak ayarlayabilirsiniz. 

e-Devlet Şifre Değiştirme

Son olarak menüde bulunan çıkış yap seçeneğinden ise uygulamadan çıkış yapabilirsiniz.  

e-Devlet Şifre Değiştirme

e-Devlet Nasıl Kullanılır?

Şifrenizi değiştirmek için öncelikle yukarıda bahsettiğimiz gibi menü simgesine dokunuyor ve ayarlar seçeneğine geliyorsunuz. Burada karşınıza şifre ve güvenlik ayarlarım gelecektir. Şifre değiştir yazısına dokunuyorsunuz. Ardından mevcut e-devlet şifrenizi daha sonra yeni şifrenizi iki kez giriyorsunuz. Son olarak ‘değiştir’ yazan kutucuğa dokunuyorsunuz. Böylece şifreniz güncellenmiş oluyor. Şifreniz en az 8 karakterden oluşmalıdır. T.C kimlik yılınızı ya da doğum yılınızı içeremeyeceği gibi, en son kullandığınız üç şifreden de farklı olmalıdır. Aynı zamanda şifrede kullanabileceğiniz karakterler de tek tek uygulamada gösterilecektir. Bu kurallara göre bir şifre oluşturmadığınız sürece şifreniz kabul edilmeyecektir.  

e-Devlet Mobil Nedir? 

e-Devlet Nasıl Kullanılır?

e-Devlet mobil; E-Devlet kapısının mobil uygulamasıdır. e-Devlet şifreniz veya mobil imzanızla giriş yaptığınız uygulamada, çeşitli kurumlardan hizmet alarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. e-Devlet’i daha önce kullananların aşina olacağı uygulama, basitliği nedeniyle ilk kez kullanacakların da sorun yaşamayacağı nitelikte. Kamu, belediye ve şirket olmak üzere Türkiye.gov.tr adresinden ulaşabildiğiniz hizmetlere akıllı cihazınız aracılığıyla da ulaşabileceksiniz.  

E-Devlet Mobil uygulamasını Play Store ve App Store’dan indirebilirsiniz. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız. 

İlginizi çekebilir: 

Yeni Dijital Yayın Platformu ‘Gain’, 30 Aralık’ta Yayın Hayatına Başlıyor!

Tesla Araçlara Apple Music, Tidal ve Amazon Music Eklenecek

Xiaomi’den Wi-fi Destekli Akıllı Blender: Mija

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz