Cuma, Eylül 24, 2021
Ana SayfaDijitalEdward Snowden'ın NFT Sanat Eseri, 5.5 Milyon Dolara Satıldı 

Edward Snowden’ın NFT Sanat Eseri, 5.5 Milyon Dolara Satıldı 

Çalıştığı kurumlardaki veri gizliliği skandallarını sızdırmasıyla ünlenen Amerikalı bilgisayar uzmanı Edward Snowden tarafından yapılan ‘Stay Free’ isimli bir NFT sanat eseri, düzenlenen açık artırmada 5.5 milyon dolara satıldı. Satıştan elde edilen gelirin, ‘Basın Özgürlüğü Vakfı (the Freedom of the Press Foundation)’na bağışlanacağı açıklandı.  

Merkezi İstihbarat Teşkilatı ve Ulusal Güvenlik Dairesi’ndeki veri gizliliği skandallarını ortaya çıkarmasıyla ünlenen Amerikalı bilgisayar uzmanı Edward Snowden tarafından oluşturulan bir NFT (Non-Fungible Token) sanat eseri, tam 1 gün süren bir açık artırmada 2 bin 224 Ethereum, yani 5.5 milyon dolar karşılığında satıldı. ‘Stay Free (Özgür Kal)’ isimli dijital sanat eserinin, Ulusal Güvenlik Dairesi’ndeki kitlesel gözetleme aktivitelerinin yasayı ihlal ettiğine hükmeden dönüm noktası niteliğindeki mahkeme kararının sayfalarını içerdiği belirtildi. Bu sayfaların ise bir araya gelerek Edward Snowden’ın yüzünün Platon tarafından çekilmiş bir fotoğrafına dayalı bir görselini oluşturduğu dile getirildi. Eser, açık kaynaklı yazılım kullanılarak yapıldı ve diğer tüm NFT eserler gibi imzalanarak doğrulandı.  

Diğer yandan; Twitter CEO’su Jack Dorsey, geçen ay Twitter tarihinin ilk tweet’inin NFT versiyonunu 2.9 milyon dolar karşılığında satmıştı. Edward Snowden adına yapılan satış ise bu rakamı da geride bıraktı.  

Snowden da Dorsey gibi NFT ile elde ettiği geliri bağışlayacağını açıkladı 

Snowden NFT

Bununla birlikte Dorsey, satıştan elde ettiği geliri bir yardım kuruluşuna bağışlamıştı. Snowden da benzer bir tutum sergileyerek NFT ile elde ettiği satış gelirlerini, halihazırda başkanlığını yürüttüğü kar amacı gütmeyen ‘Basın Özgürlüğü Vakfı (the Freedom of the Press Foundation)’na bağışlayacağını açıkladı.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Robot Sophia, Kendi Yarattığı Dijital Sanat Eserini NFT Olarak Yaklaşık 700 Bin Dolara Sattı 

NFT Olarak Satışa Çıkarılan İlk Tweet, 2.9 Milyon Dolar Karşılığında Bridge Oracle’ın Türk Asıllı CEO’su Tarafından Satın Alındı 

Elon Musk, NFT’ler ile İlgili Bestelediği Şarkıyı NFT Olarak Satacağını Açıkladı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR