Cuma, Eylül 24, 2021
Ana SayfaTeknolojiSpaceX, NASA Artemis Görevi Kapsamında Astronotları Ay’a Taşıyacak Uzay Aracını İnşa Edecek 

SpaceX, NASA Artemis Görevi Kapsamında Astronotları Ay’a Taşıyacak Uzay Aracını İnşa Edecek 

ABD merkezli uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, Blue Origin ve Dynetics gibi rakiplerini yenerek NASA ile 2.9 milyar dolarlık bir kontrat imzaladı. Yapılan anlaşma kapsamında SpaceX, NASA Artemis Görevi için astronotları Ay’a taşıyacak olan uzay aracını inşa edecek. Söz konusu araç, insanlığı 1972 yılından bu yana ilk kez tekrar Ay’a götürecek.  

NASA, insanlığı tekrar Ay’a götürecek olan Artemis Görevi kapsamında geliştirilecek uzay aracının inşası için SpaceX ile anlaşmaya vardı. Söz konusu aracın, 1972’de gerçekleştirilen Apollo Görevi’nden bu yana ilk kez Ay’a insan götüreceği kaydedildi. Dünyaca ünlü uzay ajansı, gerçekleştirdiği bir basın toplantısında SpaceX’in Artemis Görevi’nde kullanılacak olan aracın geliştirilmesi için yapılan kontratı imzalamaya hak kazandığını duyurdu. Elon Musk liderliğindeki uzay taşımacılığı şirketi, söz konusu sözleşme için girilen yarışta Blue Origin ve Dynetics gibi rakiplerini geride bıraktı. İmzalanan anlaşmanın, 2.9 milyar dolarlık bir sözleşme olduğu belirtildi.  

Diğer yandan; NASA, genellikle rekabeti artırmak ve bir şirketin görevini yerine getirmemesi durumunda alternatif yaratabilmek adına büyük görevlerde birden fazla şirketle anlaşmaya varma eğilimi gösteriyordu. Dünyaca ünlü uzay ajansının, bu anlaşma için de birden fazla şirketi seçmesi bekleniyordu. Fakat NASA, görevle ilgili SpaceX’e tam yetki vermeyi tercih etmiş oldu. SpaceX ise Artemis Görevi için Starship roketlerini hazırlıyordu. Şirket, yeniden kullanılabilir uzay aracının testleri sırasında birçok problemle karşılaşmış olsa da NASA, SpaceX’in görevi başarabileceğine yönelik bir tutum sergiledi. Dünyaca ünlü uzay ajansı ayrıca, Starship’in yeniden kullanılabilir yapısının alınan kararda etkili olduğuna işaret etti. ABD merkezli uzay taşımacılığı şirketinin, 2021 yılı sonlarına doğru Starship’i yörüngeye fırlatmayı planladığı kaydedildi.

NASA tarafından gerçekleştirilecek olan Artemis Görevi, Donald Trump döneminde askıya alınmıştı

NASA Artemis Görevi

Öte yandan; NASA tarafından gerçekleştirilecek olan Artemis Görevi, yeterli kaynak ayrılamadığı gerekçesiyle Donald Trump yönetimi sırasında ertelenmişti. Program, Joe Biden’ın göreve başlamasıyla ise tekrar ajandaya alınmıştı. Görevin, güncel olarak 2024 yılında hayata geçirilmesi bekleniyor. Fakat NASA’nın, 2024 yılında görevi gerçekleştirmek için yeterli fona sahip olmadığı da biliniyor. Dünyaca ünlü uzay ajansı, görev kapsamında Ay’a ilk kez bir kadın ve bir siyahi götürmeyi planlıyor. Görevden önce ayrıca, mürettebatsız bir test uçuşu yapılacağına işaret ediliyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

NASA ve SpaceX, Evrenin Doğuşu ile İlgili Gizemleri Gün Yüzüne Çıkarmak İçin İş Birliği Yapıyor 

NASA İçin Geliştirilen ‘Orion’ Uzay Aracı, Ay’a Seyahate Hazır Hale Getirildi!

NASA Soruyor: “Ay’a Gitseniz Yanınıza Ne Alırdınız?” 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR