Amazon, koronavirüs tanısı koyan test kitlerinde eksiklik yaşanması sebebiyle, çalışanlarına test yapabilmek için kendi laboratuvarını kurmaya başladı. Amazon depo çalışanlarında Covid-19 testi pozitif çıktıktan sonra yeterli tedbirleri almadığı gerekçesiyle eleştirilmişti.

Tüm dünyada küresel bir kriz yaratan koronavirüs salgınında dikkatleri üzerinde çeken Amazon, çalışanlarının güvenlik kaygıları sebebiyle protestoların arttığı dönemde yeni bir açıklama yaptı. Amazon çalışanlarına COVID-19 testi yapabilmek için kendi labortauvarını kuracağını açıkladı.

Amazon yaptığı önemli duyuruyu, blogundan açıkladı. Bilim insanlarınıni program yöneticilerinin, satın alma uzmanlarının ve yazılım mühendislerinin bu laboratuvarda bir araya gelip çalışmaya başladığını açıkladı. Şirket, laboratuvarın inşası için gerekli ekipmanları toplamaya başladıklarını belirtti. Amazon kısa bir süre sonra çalışanlarının bir kısmına test yapmaya başlayacaklarını belirtti.

Test azlığı ve belirti göstermeyen kişiler sebebiyle laboratuvar kuruluyor

Şirketten yapılan açıklamaya göre, test azlığı ve hastalığın belirtilerine sahip olmayan insanlarında virüsü yaydığı için böyle bir adım attıklarını açıkladı. Amazon, söz konusu zaman dilimi içerisinde ne kadar ileryebileceklerini bilmediklerini ancak yine de denemeye karar verdiklerini belirtti. Amazon, belirtilere sahip olmayan insanların da test edilmesi durumunda büyük bir fark yaratılacağını savundu.

Şirket laboratuvarda çalışanlara yapılacak koronavirüs testleri sonucunda, sonuçlarının negatif çıktığı kişilerin karantina altına alınacaklarını, negatif sonuçlu çalışanlarının ise güven içerisinde çalışmaya yeniden katılacaklarını açıkladı. 

Amazon koronavirüs krizinde, depolarında çalışan işçilerde Covid-19 vakalarının olduğu ancak, yeterli tedbirlerin alınmadığı gerekçesiyle protesto edilmişti. Amazon’un New York’taki depo işçileri Mart ayında şirketin gerekli önlemleri almadığı gerekçesiyle iş bırakma eylemi gerçekleştirmişlerdi. İşçiler Amazon’un gereken önlemleri almadıklarını ve aralarında COVID-19’a yakalandığı doğrulanan çalışanları için de gereken bilgilendirmeyi yapmadığı gerekçesiyle suçlanmıştı. 

Daha sonra işçilerin protesto etmesi sonucunda ise, çalışanlarına ateş ölçümü yapan ve maske dağıtmaya başlayan Amazon, protestocu bir işçiyi ‘sosyal mesafe önlemlerini ihlal ettiği’ gerekçesiyle işten çıkarmıştı.

İlgili Haberler:

Amazon, Coronavirüs nedeniyle 100 bin yeni personel alacak 

Tesla, koronavirüs nedeniyle maaş kesintisi ve ücretsiz izin uygulamalarına başlıyor

Koronavirüs sebebiyle otobüs ve marketler yapay zeka ile izlenecek

AKILLI TÜRK HAMAMI, TİKTOK, TİNDER, BİTCOİN – DigiToll #2048

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz