Ana Sayfa Teknoloji Ekin Smart City Solutions, ‘Ekin X Spotter’ İsimli Kapsamlı Trafik Yönetimi Çözümünü Tanıttı

Ekin Smart City Solutions, ‘Ekin X Spotter’ İsimli Kapsamlı Trafik Yönetimi Çözümünü Tanıttı

0
656
Ekin X Spotter Trafik Yönetimi

Akıllı şehir çözümleri geliştiren Ekin Smart City Solutions, ‘Ekin X Spotter’ isimli kapsamlı trafik yönetimi ve güvenlik çözümünü tanıttı. ‘Traffic’ ve ‘Face’ olarak iki versiyonla kullanıma sunulacak olan yapay zeka tabanlı ürünün, trafik yönetiminde yapılan testlerde rakiplerinden 10 kat fazla ihlal tespit etmeyi başardığı ifade edildi. Bu sayede; ‘Ekin X Spotter’ ile trafik yönetiminin, 10 kat daha kapsamlı olacağı belirtildi.  

Ekin Smart City Solutions, ‘Ekin X Spotter’ isimli kapsamlı trafik yönetimi ve güvenlik çözümünü kullanıcı beğenisine sunduğunu duyurdu. Traffic’ ve ‘Face’ olarak iki versiyonla kullanıma sunulacak olan yapay zeka tabanlı ürünün, trafik yönetiminde yapılan testlerde rakiplerinden 10 kat fazla ihlal tespit etmeyi başardığı ifade edildi. Bu sayede; ‘Ekin X Spotter’ ile trafik yönetiminin, 10 kat daha kapsamlı olacağı belirtildi. Aktarılan detaylara göre; yapay zeka tabanlı teknolojisiyle şehirlerde park, trafik yönetimi ve güvenliği akıllı hale getirmek için tasarlanan ‘Ekin X Spotter’, 4K motorlu ‘zoom’ destekli video tabanlı plaka tanıma sistemi ve derin öğrenme ile geliştirilen yüz tanıma teknolojisi ile öne çıkıyor. 

Cihaz, ‘Traffic’ ve ‘Face’ versiyonlarıyla trafik yönetimi ve yüz tanıma fonksiyonlarına özel iki ayrı ürün olarak kullanıma sunuluyor. Ulaşım bakanlıkları, güvenlik, emniyet güçleri ve işletmelerin ihtiyaçlarına mobil ve sabit uygulamalarla cevap vermek üzere geliştirilen ürünün; trafik ihlalleri, trafik analitiği ve yüz tanıma için akıllı veriler sağlayacağı ifade ediliyor. Ekin’in merkezi yönetim yazılımı “Ekin Red Eagle – Smart City (OS)”nin, Ekin’in diğer beş akıllı şehir yönetimi çözümüne ek olarak ‘Ekin X Spotter’ üzerinden toplanan verileri de kapsama alanına ekleyeceği belirtiliyor. Şirket ayrıca; ‘Ekin Red Eagle (OS)’ sayesinde ‘Ekin X Spotter’ın, şehirlerde konumlandırılan diğer akıllı şehir ürünleriyle iletişim kuracağına ve ‘IoT’, bağlantı ve mobilite tabanlı akıllı şehir ağının yeni üyesi olacağına işaret ediyor. 

‘MENA’ bölgesinde test edilen ‘Ekin X Spotter’, 12 saatte rakiplerinin 10 katı fazla ihlal tespiti yapabiliyor

Ekin X Spotter

Yapay zekâ tabanlı sistem, ufak ve hafif yapısı sayesinde sabit sistemleri destekleyen ve aynı zamanda sabit de kullanılabilen hibrit bir çözüm olarak herhangi bir kısıtlama olmadan, her noktada işlev görebiliyor ve akıllı şehirlerdeki trafik ve güvenlik verisi toplama kapsamını yüzde 100’e çıkartmayı hedefliyor.  

Diğer yandan; ‘Ekin X Spotter’, takip mesafesi, yanlış şerit ve yönde seyretme, düşük hız ve duran araçlar gibi trafikteki birçok farklı ihlali anında tespit edebilmesinin yanı sıra, trafik analizi kapsamında yoğunluk ölçümü ve araç sayımı da yapabiliyor. Yayaları, araçların marka, model ve renklerini, plakaları otomatik olarak tanıyabilen cihazın, kırmızı ışık ve hız yönetimi özelliğiyle de güvenlik görevlilerinin sahadaki akıllı asistanı olarak görev başında olacağı ifade ediliyor.  

Akılı trafik yönetimi özelliği MENA (Orta Doğu ve Kuzey Afrika) bölgesinde test edilen çözüm; yapay zeka tabanlı teknolojisi sayesinde, 12 saatte rakiplerinin 10 katı fazla ihlal tespiti yapabiliyor. Testte 12 saat içerisinde toplam 241 ihlal tespiti yapılırken, bunların; araç şerit ihlali (%60), yakın takip (%30), yüksek hız ihlali (%10) olarak sıralandığı belirtiliyor. Bu ihlaller konusunda caydırıcı önlemler alınmasıyla, bölgede yüzde 100 oranında trafik kontrolü sağlanmış olması vadediliyor. 

Bununla birlikte, sahip olduğu motorize ‘zoom’ özellikli kameraları ile geniş bir alanda yüksek doğruluk oranıyla tespit yapabilen mobil devriye sistemi; 4K çözünürlüğündeki görüntü algılayıcısı ile yüksek kalitede, net ve keskin bir şekilde fotoğraf ve video kaydedebiliyor. Ayrıca cihaz üzerindeki kameralar, zorlu hava ya da düşük aydınlatma koşullarında da cihazın işlevini sürdürmesini sağlıyor. ‘Ekin X Spotter’ ayrıca; üç şerit genişliğe kadar olan yollarda otomatik gözetleme yapabilirken, uluslararası plakalar üzerinden derin makine öğrenmesi ile eğitilen sistemi sayesinde ABD, Orta Doğu ve Avrupa’daki taşıtların plakalarını, piyasadaki en yüksek plaka tanıma doğruluk oranı ile otomatik olarak okuyabiliyor ve ceza kesip rapor tutabiliyor. Cihaz, bunun için otomatik ‘zoom’ özelliğinden faydalanıyor ve ihlal kayıtlarını, araç ve plakanın olduğu görüntü ile tutuyor. 

Ekin Smart City Solutions, yüz tanıma teknolojisi ‘Ekin X Spotter – Face’i de kullanıma sunuyor

Ekin Yüz Tanıma Teknolojisi

Paylaşılan diğer bilgilere göre; ‘Ekin X Spotter’ ufak boyutları, 5 kg’ın altındaki ağırlığı ve ‘Plug and Play’ yapısı sayesinde, polis devriye araçları, ambulans ve itfaiye gibi birçok aracın kaputuna veya ön camına kolayca yerleştirilerek kullanılabiliyor. Cihazın güçlü donanım özellikleri arasında, konum belirlemek için ‘GPS’ ve mobil ağ bağlantısı için ‘LTE’ desteği de yer alıyor. Mobil gözetleme çözümü; harici batarya kiti sayesinde, yol kenarında, tripod ya da direk üzerinde de sabit olarak kesintisiz çalıştırılabiliyor. 

Bunun yanında; ‘Ekin X Spotter’, şirketin kendi işletim sistemi olan “Ekin Red Eagle OS” yazılımını kullanıyor. Yazılım, tek bir noktadan akıllı şehirdeki tüm trafik ve güvenlik sistemlerinin yönetimini ve gereken eylemlerin zamanında alınmasını sağlıyor.  

Ekin Smart City Solutions ayrıca, derin öğrenme ile geliştirdiği yüz tanıma teknolojisi ‘Ekin X Spotter – Face’i de kullanıcı beğenisine sunmaya hazırlanıyor. Yakında kullanıma sunulacak olan teknoloji sayesinde; yüz tanıma ile alan giriş-çıkış kontrolü, kara liste takibi ve kişilerin güvenirlik seviyelerine göre alarm üretme gibi akıllı güvenlik aksiyonları almanın mümkün hale geleceği ifade ediliyor. Nesne tanıma fonksiyonunu da kapsayacak ürün ile çanta, bıçak ve silah gibi nesnelerin tanınması ve oluşabilecek potansiyel tehditlerin engellenmesine de olanak tanınacağı belirtiliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Zyxel, Yeni ‘ZLD 4.60’ Aygıt Yazılımını ve Yeni Güvenlik Duvarı Serisini Kullanıma Sundu 

Tıbbi Cihazlar İçin Siber Güvenlik Açısından Tehlike Oluşturabilecek 5 Dijital Risk Noktası

Google; Android, iOS, Chrome ve Windows’ta 7 Güvenlik Açığı Bulduğunu Açıkladı 

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz