Çalışanlar, teknolojik dönüşümle birlikte gelecekte geleneksel işyeri kavramının ve çalışma yöntemlerinin ise kökten değişeceğini savunuyor. Ayrıntılar haberimizde

Eleman.net, Dijitalleşme ve İş Hayatına Etkileri başlıklı çalışmanın sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Türkiye genelinden 22 bin 400 kişinin katıldığı çalışma, iş dünyasının dijitalleşmenin getirdikleriyle ilgili görüşlerini yansıtıyor. Ankete katılanlar, dijitalleşmenin iş hayatını kolaylaştırdığını belirtirken, teknolojik dönüşümle birlikte gelecekte geleneksel işyeri kavramının ve çalışma yöntemlerinin kökten değişeceğini düşünüyor.

Dijitalleşme iş hayatını kolaylaştırıyor

Çalışmaya katılanların yüzde 67’si dijitalleşmenin iş hayatını kolaylaştırdığını belirtirken, yüzde 22’si teknolojik gelişmelerin iş hayatını dönüştürdüğünü, yüzde 6’sı iş hayatını zorlaştırdığını, yüzde 5’si ise herhangi bir etki yaratmadığını savunuyor.

Geleneksel çalışma yöntemleri değişecek

‘Teknolojik dönüşümle birlikte gelecekte geleneksel işyeri kavramı ve çalışma yöntemlerinin kökten değişeceğini düşünüyor musunuz’ sorusuna, çalışmaya katılanların yüzde 59’luk bölümü, “Evet, değiştirecek” şeklinde yanıt sundu. Katılımcıların yüzde 37’si kısmen değiştireceği, yüzde 4’ü ise değiştirmeyeceği yönünde görüş belirtti.

İnsan iş gücünün yerini gelecekte yapay zekâ alacak mı?

İş hayatını en fazla etkileyen dinamiklerin başında yapay zekâ ve dijital teknolojiler geliyor. Bu dinamiklerle ilgili olarak katılımcılar, ‘yapay zekânın ve dijital teknolojilerin gelişmeye devam etmesiyle insan iş gücünün yerini gelecekte yapay zekânın alacağını düşünüyor musunuz’ sorusuna yüzde 47 ile “Evet, alacak” yanıtını verirken, yüzde 40’ı kısmen alacağını, yüzde 10’u ise kesinlikle almayacağını yanıtını sundu.

Araştırma nasıl yürütüldü?

Eleman.net’in Dijitalleşme ve İş Hayatına Etkileri başlıklı çalışmasına Türkiye genelinden yüzde 45 kadın, yüzde 55 erkek oranıyla 22 bin 400 kişi katıldı. Katılımcıların yüzde 46’sını lise mezunları, yüzde 18’i lisans, yüzde 18’i ön lisans, yüzde 16’sı ilköğretim ve yüzde 2’si yüksek lisans şeklinde sıralandı. Katılımcıların büyük bölümünün yaş grupları ise sırayla yüzde 26 ile 21-25 yaş grubu, yüzde 21 ile 26-30 yaş grubu, yüzde 14 ile 31-35 yaş grubu, yüzde 14 ile 36-40 yaş grubu ve yüzde 10 ile 41-45 yaş arasındaki bireylerden oluştu.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz