Apple, iMessage için geliştirdiği ‘iMessage Kişi Anahtarı Doğrulaması’ özelliğini tanıttı. Bu sayede bir kullanıcı, telefonunun dinlenip dinlenmediğini basit şekilde anlayabilecek.

ABD merkezli Apple, geçtiğimiz günlerde önemli bir açıklama yaptı. Buna göre, iOS ekosistemine sunulan birçok uygulamaya uçtan uca şifreleme özelliği getirecekti. Bu sayede iOS ekosistemi, her zamankinden çok daha fazla güvenli olacaktı. Gelen son haberler, iOS ekosistemi için tek yeniliğin uçtan uca şifreleme olmayacağını bize gösteriyor.

Apple, mesajlaşma uygulaması iMessage için de yeni bir özellik geliştirdiğini duyurdu. ”iMessage Kişi Anahtarı Doğrulaması’‘ ismindeki bu özellik, aslında sıradan kullanıcılar için değil. Bu yeni özellik, gazeteci, aktivist veya hükümet görevlisi gibi kritik işler yapan kişilere odaklanacak. iMessage Kişi Anahtarı Doğrulaması’nı aktifleştiren bir kullanıcı, telefonunun dinlenip dinlenmediğinden veya bir siber saldırı ile mesajlarının sızdırılıp sızdırılmadığından emin olacak.

iMessage Ekranında Uyarı Görünecek

iMessage Kişi Anahtarı Doğrulaması isimli güvenlik katmanını aktif eden bir kullanıcı, iMessage’daki sohbet sayfasının en alt bölümünde yeni bir uyarı görebilecek. Bu uyarının görülmesi, o kişi için tehlike çanlarının çaldığı anlamına gelecek. Zira Apple, söz konusu uyarıda karşı taraftaki kişiye ait hesabın tanınmayan bir cihaza bağlanmış olduğu bildirilecek. Bu da o kullanıcının ya başka birisiyle konuştuğu ya da dinlendiği anlamına gelecek.

Apple’ın yaptığı açıklamalar, bu özelliğin 2023 yılı itibarıyla tüm kullanıcılar için hazır olacağı anlamını taşıyor. Fakat özelliğin nereden aktifleştirileceği gibi detaylar şu anlık gizemini korumaya devam ediyor. Bu konuyla ilgili önümüzdeki günlerde daha somut ve net gelişmeleri bekliyoruz.

Az Kişinin Bildiği iMessage Püf Noktaları

iMessage Oyunları

Mesajlaşma esnasında konuşacak konu veya yapacak herhangi bir aktivite bulmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Bu tür durumlarda keyifli vakit geçireceğiniz iMessage oyunları sayesinde, arkadaşlarınızla sohbet ederken bir yandan da oyun oynayabilirsiniz.

Parmak Hareketleriyle Mesaj Yazmak

Mesajlar uygulamasını kullanarak parmağınızla çizim yapar gibi iMessage’lar gönderebilirsiniz. Bu özelliği kullanmak için iPhone’unuzu klavye açıkken yatay moda çevirmelisiniz. Hemen ardından klavyeye gizlenen el yazısı butonu sağ alt köşede beliriyor. Tıkladığınızda geniş bir alan karşınıza çıkıyor.

Mesajlarınızı daha anlamlı hale getirin

Yazılı mesajlaşmalarda doğal olarak bazen duygularımızı sözcüklerle ifade edemiyoruz. Apple’ın Mesajlar uygulamasına entegre ettiği iMessage efektleri böyle zamanlarda imdadımıza yetişiyor. “Balon” sekmesinde kullanıma açık olan dört adet efekt var:

  • Çarpma: Mesajı en yüksek vurguyla gönderiyor.
  • Sertçe: Sert vurgu tonlamasıyla gönderiyor.
  • Hafifçe: Daha düz vurguyla gönderiyor.
  • Görünmez mürekkep: Alıcı dokunana kadar ilgili mesajın gizlenmesini sağlıyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz