Elon Musk Tesla Apple
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Elon MuskApple’ın 2024 yılında kendi elektrikli otomobil modelinin üretimine başlayacağı iddialarının ardından Tesla ve Apple iletişimine ilişkin yeni bir açıklama yaptı. ‘Model 3’ projesinin en karanlık günlerinde Tesla’yı Apple’a satma girişiminde bulunduğunu ifade eden Musk, Apple CEO’su Tim Cook’un kendisiyle görüşmeyi reddettiğini belirtti.  

Kısa bir süre önce gündeme gelen yeni bir iddia, Apple’ın 2024 yılında kendi elektrikli otomobil modelinin üretimine başlayacağına işaret etmişti. Söz konusu otomobilin, pazarda dönüm noktası niteliğinde bir bataryaya sahip olacağı belirtilmişti. Çevreyi algılama kabiliyetinin artırılabilmesi için birden fazla ‘LiDAR’ sensöre sahip olacağı ifade edilen aracın, ‘lityum-demir-fosfat (LFP)’ batarya teknolojisini kullanacağı ve bataryanın tek hücreli bir tasarıma sahip olacağı dile getirilmişti. Tek hücreli tasarımın, güç hücresine daha fazla aktif materyal konulmasını mümkün kılacağı ve bu sayede, otomobilin daha geniş bir menzile sahip olacağının da altı çizilmişti.  

Teknoloji basınının gündemine damgasını vuran iddialar sonrası; Elon Musk, resmi Twitter hesabı üzerinden Tesla ve Apple ilişkisi ile ilgili yeni bir açıklama yaptı. İddialar doğruysa oldukça tuhaf olduğunu belirten MuskTesla’nın halihazırda orta segment araçlar için ‘Şanghay’daki fabrikada üretilen ‘demir-fosfat’ bataryaları kullandığına işaret etti. Şirket CEO’su ayrıca; tek hücreli tasarımın, maksimum voltajın 100X’in altında olması ve bunun da oldukça düşük bir değer olma niteliği taşıması nedeniyle elektrokimyasal olarak imkansız olduğunun da altını çizdi. Bununla birlikte Musk, belki Apple’ın Tesla’nın yapısal pil paketinde olduğu gibi birbirine bağlı hücre tasarımını kast etmiş olabileceğini de vurguladı. Böylece Musk’ın, gündeme gelen iddialardan etkilenmemiş olduğu da ortaya çıktı.  

Musk, Twitter paylaşımında Tesla ve Apple arasında geçmişte yaşanmış bir satış diyaloğuna da değindi

Tesla Apple Satış

MuskTwitter paylaşımında Tesla ve Apple arasında geçmişte yaşanmış bir satış diyaloğuna da değindi. Şirket CEO’su; ‘Model 3’ projesinin en karanlık günlerinde, Tesla’nın Apple’a satışının mümkün olup olmadığını tartışmak üzere Tim Cook’a ulaştığını ifade etti. Şirketin o dönemdeki mevcut değerinin 10’da 1’ini Apple’a devretmeye çalıştığını belirten Musk, Tim Cook’un konuya ilişkin kendisiyle görüşmeyi reddettiğinin de altını çizdi. Apple ise konuyla ilgili kendisine yöneltilen soruları yanıtsız bıraktı.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Apple, 2024 Yılında ‘LiDAR’ Sensöre Sahip Elektrikli Otomobil Üretimine Başlayacak

Apple ‘Mac’ Bilgisayar Satışları, 2020 Yılının 3. Çeyreğinde Yüzde 50 Artış Gösterdi 

Apple CEO’su Tim Cook, Şirketin Facebook ile Yaşadığı Gerilime İlişkin Açıklama Yaptı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz