Google Arts and Culture Ayarları

Bazı mobil uygulamalar eğlendirmenin yanı sıra öğretici olmayı da amaçlıyor. Şimdi bahsedeceğimiz uygulama da bunlardan biri. Tekno Safari editörleri olarak Google tarafından geliştirilen Google Arts and Culture, uygulamasını inceledik. ‘Google Arts and Culture ne işe yarar’ sorusuna, tüm özelliklerini adım adım anlatarak cevap verdik. İşte merak edenler için, ‘Google Arts and Culture nedir’ ? ‘Google Arts and Culture nasıl kullanılır’ ? ‘Google Arts and Culture efektleri’ ve ‘Google Arts and Culture ayarları’ haberimizde.

Evde kalmamız gereken bu zamanda ilginizi çekecek bir uygulamayla geldik. Siz, Tekno Safari  okuyucuları için Google Arts and Culture uygulamasından bahsettik. Peki; ‘Google  Arts and Culture nedir ? ‘Google Arts and Culture nasıl kullanılır ? ‘Google Arts and Culture ne işe yarar ? ‘Google Arts and Culture efektleri’ ve ‘Google Arts and Culture ayarları’ tüm detaylarıyla haberimizde… 

Google Arts and Culture Nedir? 

Google Arts and Culture Nasıl Kullanılır?

Google Arts and Culture; dünyanın dört bir yanından kültürel hikayeler, ünlü eserler ve bu eserleri 360 derecede görüntüleme, sanal gerçeklik turlarıyla müzeleri gezme gibi çeşitli deneyimler yaşatan bir uygulamadır. Google tarafından geliştirilen uygulamanın amacı ise bu kültürel hikayeleri, bilgileri ve eserleri herkesin ulaşılabilirliğine sunmak. 80 ülkeden ve 2000’den fazla kültür kurumunun eserlerine, hikayelerine Google Arts and Culture ile tek bir noktadan ulaşma imkanı yakalıyorsunuz. Peki Google Arts and Culture hangi özellikleri taşıyor? İşte; ‘Google Arts and Culture nasıl kullanılır ? ‘Google Arts and Culture efektleri’. ‘Google Arts and Culture ayarları’. ‘Google Arts and Culture ne işe yarar’ adım adım haberimizde… 

Google Arts and Culture Nasıl Kullanılır? 

Google Arts and Culture Efektleri

Uygulamayı cihazınıza indirdiğinizde otomatik olarak Google hesabınızla giriş yapıyor. Google Arts and Culture ilk olarak İngilizce açıldığı için aşağıda gördüğünüz ‘Google ile çevir’ yazısına dokunarak Türkçe dilinde kullanmaya başlayabilirsiniz. Öncelikle uygulama, ilgi çeken içerikleri haftanın öne çıkanlarını görmek için bildirimleri açmak isteyip istemediğinizi soracaktır. Ben, son güncellemelerden ve gelişmelerden haberdar olmak için bildirimleri açarak devam ettim. 

Google Arts and Culture Efektleri

Uygulamada sağ üstte göreceğiniz ‘menü’ simgesine dokunduğunuzda koleksiyonlar, temalar, denemeler, başarılar, ayarlar seçeneklerini göreceksiniz. 

Google Arts and Culture Ayarları

Burada ‘koleksiyonlara’ geldiğinizde müzelerde sergilenen sanat eserlerini göreceksiniz. Koleksiyonların görünümünü tümü, A’dan Z’ye ve harita olmak üzere üç ayrı seçenekte görüntüleyebilirsiniz. Tümünü tercih ettiğinizde tüm sanat eserleri ekranda karşınıza çıkacaktır. A’dan Z’ye tercih ettiğinizde ismine göre sıralanacaktır. 

Google Arts and Culture Ayarları

Haritayı tercih ettiğinizde ise siz seçtiğiniz bölgedeki koleksiyonları görüntüleyeceksiniz.  

Google Arts and Culture Ayarları

Koleksiyonlarda bir eserin veya müzenin üzerine dokunduğunuzda ‘kalp’ simgesi aracılığıyla bunu beğenebilir veya paylaş simgesinden arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. 

Google Arts and Culture Ayarları

Altta ise koleksiyona dair açıklayıcı bir metin, çevrimiçi sergileri ve bu koleksiyonda yer alan diğer eserleri göreceksiniz.  

Google Arts and Culture Ayarları

Koleksiyon yazısının yanında yer alan ‘Ziyaret edin’ yazısına dokunduğunuzda ise o müzenin etkinliklerini ve ücretini görüntüleyeceksiniz. Şu an açık yazan herhangi bir etkinliğe dokunduğunuzda ise bilet satın alabilirsiniz. 

Google Arts and Culture Ayarları

Menüde temalara geldiğinizde sanat eserleri, fotoğraflar, ülkelerin yemek kültürü, ülkelerin kültürüne ait çeşitli hikayeler, sokak sanatı vb. pek çok konuda görseller ve o görselleri destekleyen bilgilendirici metinlerle karşılaşacaksınız. Bu temalardan herhangi birini incelemek için üzerine dokunduğunuzda ‘kalp’ simgesine dokunarak beğenebilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. 

Google Arts and Culture Ayarları

‘Başarılar’ seçeneğine geldiğinizde Google Arts and Culture’ü keşfettiğiniz sürede sanat denetçisi, sanat koleksiyoncusu, maceracı gibi sıfatlarla ödüllendiriliyorsunuz. Örneğin; ilk olarak müze kaşifi başarısı kazandım. Başarılar yazısının altında gördüğünüz ayarlar yazısına dokunduğunuzda başarılar kazanmak istemiyorsanız buradan kapatabilir ve silebilirsiniz.  

Google Arts and Culture Efektleri 

Google Arts and Culture Ayarları

Google Arts and Culture’de ana sayfaya geldiğinizde çeşitli artırılmış gerçeklik ile interaktif deneyimler yaşayabilir, oyunlar oynayabilir, fotoğraflarınızı sanat eserine dönüştürebilir, tarihi keşifler yapabilirsiniz. 

Google Arts and Culture Ayarları

Okla gösterdiğimiz ‘keşfet’ simgesine dokunduğunuzda popüler konular, sanatçılar, tarihi olaylar, tarihi kişiler, yerler gibi daha birçok konuları keşfedebilirsiniz. Ortadaki ‘fotoğraf makinesi’ simgesine dokunduğunuzda ise cihazınızda kullanabileceğiniz filtreler aracılığıyla uygulamayı daha keyifli kullanabilirsiniz.  

Google Arts and Culture Ayarları

Keşfetin yanında yer alan ‘harita’ simgesine dokunduğunuzda çevrenizdeki ziyaret edebileceğiniz müzeleri ve sergileri görebileceksiniz.  

Google Arts and Culture Ayarları

Bununla birlikte ‘göz at’ seçeneğine geldiğinizde fotoğraflarla bu bölgelere özel yerleri göreceksiniz.  

Google Arts and Culture Ayarları 

Google Arts and Culture Efektleri

Sağ altta gördüğünüz ‘kalp’ simgesine dokunduğunuzda ise favorilerinizi ve oluşturduğunuz galerilerinizi görebilirsiniz.

Google Arts and Culture Efektleri  

Üstte sağda okla gösterdiğimiz simgeye geldiğinizde sanat eserlerini daha detaylı görüntüleyebiliyorsunuz. Bu simgeye dokunduğunuzda karşınıza çıkan Cast ile TV’nizde izleyin ekranında ‘görsel bul’ seçeneğine dokunuyorsunuz. 

Google Arts and Culture Efektleri

Ardından eserler arasından birini seçiyorsunuz ve bu eseri yakınlaştırılmış haliyle daha detaylı bir şekilde inceleyebiliyorsunuz. Eğer cihazınız destekliyorsa ‘artırılmış gerçeklik özelliğini’ kullanarak da inceleyebilirsiniz. Benim cihazım desteklemediği için bu özelliği açamadım ne yazık ki.  

Google Arts and Culture Efektleri

Diğer yandan ‘Street View’da göster’ yazısına dokunduğunuzda ise eseri bulunduğu müzeyi gezerek inceleyebiliyorsunuz.  

Google Arts and Culture oldukça keyifli bir deneyim sunuyor. Pek çok sanat eserini inceleme fırsatıyla birlikte belki de bu zamana kadar hiç duymadığınız sanatçıları ve eserlerini de keşfediyor bu eserlerin hangi ülkede, müzede sergilendiğini de öğrenmiş oluyorsunuz. Bunun yanı sıra tarihi olaylar, kişiler, ülkelerin yemek kültürü, ülkeler arasındaki bir takım tarihi olaylar hakkında da kullanıcıya bilgi sahibi olma imkanı sağlıyor. Aynı zamanda, bulmaca oyunları, artırılmış gerçeklik ile eserleri inceleme, çeşitli filtreleri deneyerek kendinize benzeyen sanat eserini bulma gibi deneyimler de uygulamanın eğlendiren özellikleri arasında yer alıyor. Google Arts and Culture, evde boş zamanlarınızda, sokağa çıkma yasaklarında veya telefonunuzu elinizden düşüremediğiniz bir gününüzde size keyifli bir deneyim yaşatacağından emin olabilirsiniz. 

Google Arts and Culture uygulamasını Play Store ve App Store‘dan indirebilirsiniz.

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Trafik Cezalarında ‘Mail’ ile Bilgilendirme Dönemi Başladı!

Apple, ‘iPhone ve ‘iPad’lere Çoklu Kullanıcı Desteği Getirmeye Hazırlanıyor

Yıl Başından Bu yana Yüzde 240 Değer Kazanan Bitcoin, 25 Bin Dolar Sınırına Dayandı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz