Tim Cook Facebook Açıklama

Apple CEO’su Tim Cook, yeni gizlilik politikalarını ‘iOS 14’ ile hayata geçirmeleri sonrası Facebook ile yaşanan gerilime ilişkin açıklama yaptı. Cook, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “Kullanıcılara, kendileri hakkında toplanan veriler ve bu verilerle ne yapılacağı konusunda seçim hakkı tanınmalı” ifadelerine yer verdi ve yalnızca kullanıcıların yanında olacaklarının altını çizdi.  

ABD’li teknoloji devi Apple, kısa bir süre önce yayınladığı ‘iOS 14’ güncellemesi ile birlikte yeni gizlilik ve güvenlik politikasını da uygulamaya koydu. Bu kapsamda; AppStore üzerinden indirilebilen tüm uygulamaların, hangi kullanıcı verilerini topladığı ve bu verileri ne amaçla kullandığını açıklaması gerekiyordu. Facebook ise konuya ilişkin bir açıklama yaparak izinsiz bir biçimde kullanıcı verisi toplayamadığı için Apple’a karşı suçlamalarda bulunmuştu. Sosyal medya devi; açıklamasında Apple’ın, şeffaf olmadığına işaret etmiş ve bu uygulamasıyla küçük işletmelere zarar verdiğini ve haksız rekabete yol açtığını belirtmişti.  

Karşılıklı açıklamalarla Facebook ve Apple arasındaki gerilimin tırmanması sonrası, Apple CEO’su Tim Cook resmi Twitter hesabı üzerinden konuya ilişkin açıklama yaptı. Gizlilik politikalarının AppStore’daki tüm mobil uygulamalar için geçerli olduğunu hatırlatan Cook, yalnızca kullanıcıların yanında olacaklarının altını çizdi. Şirket CEO’su ayrıca, açıklamasında “Kullanıcılara, kendileri hakkında toplanan veriler ve bu verilerle ne yapılacağı konusunda seçim hakkı tanınmalı. Kullanıcılar, ‘App Tracking Transparency’ çerçevesinde verilerinin toplanmasına izin verdiği takdirde Facebook, bu verileri önceden olduğu gibi toplamaya devam edebilir” ifadelerine yer verdi. 

WhatsApp da Apple tarafından ‘iOS 14’ ile yayınlanan gizlilik politikası özelliklerini eleştirmişti

Apple iOS 14 Gizlilik Politikası

Diğer yandan; Apple, ‘iOS 14’ ile birlikte gelen yeni gizlilik politikası kapsamında kullanıcılara uygulamalar tarafından toplanan verilere ilişkin bildirimler göndermeye başlamıştı. Kullanıcıların ise bildirimler sonrasında, dilerlerse veri toplama izinlerini kapayabildikleri veya uygulamayı tamamen cihazlarından kaldırabildikleri ifade edilmişti. Kısa bir süre önce WhatsApp da benzer şekilde, ‘iOS 14’ güncellemesi nedeniyle ‘AppStore’ üzerinden yayınlanan yeni gizlilik gereksinimlerinin haksız rekabete yol açtığını açıklamıştı. ‘iOS’ işletim sistemli cihazlarda varsayılan olarak yüklü gelen ‘iMessage’ uygulamasının da bu gereksinimlere uyması gerektiğine işaret eden şirket, mevcut koşullarda WhatsApp’ın rekabette dezavantajlı konuma düştüğünü belirtmişti.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

WhatsApp, ‘AppStore’ Gizlilik Gereksinimlerinin Haksız Rekabete Yol Açtığını Açıkladı 

Apple’ın ‘iOS 14’ ile Kullanıma Sunduğu Yeni Gizlilik Özellikleri, Dijital Reklam Pratiklerini Büyük Oranda Etkileyecek

Apple, iOS 14.3 Güncellemesini Yayınladı: İşte Yenilikler

Apple, iOS 14 Güncellemesi Sonrası iPhone Cihazlarda Pil Ömrü Sorunu Yaşandığını Doğruladı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz