Apple Elektrikli Otomobil

‘Reuters’ tarafından aktarılan iddialara göre; Apple, 2024 yılında dönüm noktası niteliğinde bataryaya sahip bir elektrikli otomobil modelinin üretimine başlayacak. ABD’li teknoloji devi; aracın çevreyi algılama kabiliyetini artırabilmek adına, elektrikli otomobilinde şirketin meşhur ‘LiDAR’ sensör teknolojisini kullanacak.  

Apple’ın ‘Project Titan’ isimli bir otonom araç teknolojisi üzerinde çalıştığı, birkaç senedir teknoloji basınında dolanan iddialar arasındaydı. ‘Reuters’ın yeni haberi, ABD’li teknoloji devinin otomobil projesine ilişkin birkaç somut detayı daha gün yüzüne çıkardı. Aktarılan detaylara göre; Apple, 2024 yılında dönüm noktası niteliğinde bir bataryaya sahip bir elektrikli otomobil modelinin üretimine başlayacak. Otomobilin kalbinde, elektrikli otomobil pazarı için dönüm noktası niteliğinde olan tek hücreli tasarıma sahip bir batarya bulunacak. Söz konusu tasarım; şirketin, güç hücresine daha fazla aktif materyal ekleyebilmesini mümkün kılacak ve bu sayede otomobil, daha geniş bir menzil sunacak. 

Bununla birlikte; teknoloji devinin, ‘lityum-demir-fosfat (LFP)’ batarya teknolojisini kullanma olasılığını da gözden geçirdiği ifade ediliyor. Diğer pil türleri kadar yoğun olmasa da ‘LFP’ bataryalar, aşırı ısınmaya daha az oranda yatkın oluyor ve kobalt kullanımını gerektirmiyor. Dünyanın kobalt tedarikinin yüzde 60’tan fazlasının da ‘Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden geldiği biliniyor. Ülkenin madenleri ise çocuk işçiliğiyle ün salmış olma niteliği taşıyor. Dolayısıyla Apple’ın, söz konusu hamle ile çocuk işçiliğine olan talebi azaltmaya yönelik bir adım atmış olabileceği de tahmin ediliyor. Reuters’a konuşan bir kaynak; şirketin yeni pil teknolojisinin, kullanıcıların ilk ‘iPhone’u gördüklerinde yaşadığı deneyime benzer bir deneyim yaşatacağına işaret ediyor.  

Apple, elektrikli otomobil modellerini birden fazla ‘LiDAR’ sensör ile donatacak

Apple Elektrikli Otomobil LiDAR Sensör

Diğer yandan; Apple tarafından geliştirilen elektrikli otomobil modellerinin, çevreyi daha iyi algılayabilmek adına birden fazlaLiDAR’ sensör ile donatılacağı belirtiliyor. Teknoloji devinin, üretime destek olması için harici bir ortakla iş birliği yapabileceği tahmin ediliyor. ‘Reuters’pandemiyle ilgili gecikmeler dolayısıyla, üretim sürecinin 2025 yılı ve daha sonrasına ertelenebileceğinin de altını çiziyor. Bununla birlikte; Apple’ın, proje kapsamını daraltma yoluna gidebileceği de düşünülüyor. Bu kapsamda; şirketin, kendi otomobilini üretmek yerine geliştirdiği otomobil teknolojilerini, başka üreticilerin araçlarına entegre etmeyi tercih edebileceği tahmin ediliyor. ABD’li teknoloji devinin, ‘CarPlay’de de benzer bir hamle yapmış olduğu biliniyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Apple CEO’su Tim Cook, Şirketin Facebook ile Yaşadığı Gerilime İlişkin Açıklama Yaptı 

Apple, iOS 14.3 Güncellemesini Yayınladı: İşte Yenilikler

Google ve Apple, Konum Verisi Satışını Yasaklıyor!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz