Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Kısa bir süre önce Twitter’ı satın alan Elon Musk, pek çok ülkede platforma yaşanan erişim yavaşlığı hakkında açıklamada bulunarak kullanıcılardan özür diledi. Musk, sorunun nedeni olarak yapılan iyileştirmeleri işaret etti.

Twitter’ın Elon Musk tarafından satın alınmasıyla, platformda ciddi bir değişiklik söz konusu. Hem platformun politikalarında hem organizasyonel yapısında önemli değişiklikler yapılırken, görünen o ki yeniden yapılandırma sürecine teknik altyapı da dahil edilmiş.

Dün ülkemizde yaşanan üzücü patlamadan dolayı her ne kadar bant genişliği sorunları söz konusu olsa da Twitter’ı kullanmakta sorun yaşanan tek ülke Türkiye değil. Dünyanın birçok ülkesinde bulunan kullanıcılar, Twitter’a erişmekte zorluk yaşıyor. Elon Musk, yaşanan sorunla ilgili bir açıklamada bulundu.

Yavaşlamaların Nedeni Olarak Yapılandırma Çalışmalarını Gösterdi

Twitter’ın sahibi Elon Musk: “Bu arada, pek çok ülkede Twitter’ın süper yavaş olmasından dolayı özür dilemek isterim. Uygulama şu anda sırf ana sayfa akışı oluşturmak için 1000’den fazla kötü bağlanmış RPC çalıştırıyor.”

Musk, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, dünya çapında yaşanan aksaklığın nedeni olarak altyapı çalışmalarını gösterdi. Musk ayrıca yakın zamanda platformda organizasyonların, hangi diğer Twitter kullanıcı hesaplarının kendileriyle gerçekten alakalı olduğunu belirleyebilmelerini mümkün kılacağını belirtti.

Elon Musk’ın Söz Ettiği RPC Nedir?

RPC, İngilizce açılımı Remote Procedure Call olan, Türkçe olarak ise Uzaktan Yordam Çağrısı şeklinde isimlendirilen bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Sunucu ve client arasında uzaktan iletişim sağlamak için tasarlanmış olan RPC, temel olarak bir uygulamanın ana sunucu ile istemci iletişimine ihtiyaç duymasını sağlıyor. Twitter’da zaman akışı ekranını görebilmemiz için bir RPC aracılığıyla ana sunucudan bilgi çekebilmemiz gerekiyor. RPC, kısaca bir sunucunun bir client’da kod çalıştırmasına yarayan protokol.

RPC, uzak sunucu isteği aldığında, istemciye bir yanıt gönderir ve uygulama işlemine devam eder. Sunucu çağrıyı veya isteği işlediğinde, istemci işlemine devam etmeden önce sunucunun işlemeyi bitirmesini bekler. Genel olarak, RPC uygulamaları, yerel yordam çağrıları (LPC) gibi görünmelerini sağlayan proxy ve saplama adı verilen yazılım modülleri kullanır.

Twitter’da yaşanan değişiklikler ve buna bağlı olarak tüm dünyada yaşanan yavaşlık hakkında ne düşünüyorsunuz?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz