Google Rekabet Kurumu Para Cezası
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

ABD merkezli teknoloji şirketi Google, Rekabet Kurumu tarafından genel arama hizmetleri pazarındaki hakim konumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle kendisine kesilen 296.1 milyon liralık idari para cezası ile ilgili açıklama yaptı. Arama motoru devi, konuya ilişkin açıklamasında cezayı inceleyeceklerini ve yapıcı yaklaşımı sürdürerek Rekabet Kurulu ile çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.  

Rekabet Kurumu, geçen aylarda genel arama hizmetleri pazarındaki hakim konumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle Google hakkında soruşturma başlattığını duyurmuştu. Açılan soruşturma, 14 Nisan tarihi itibarıyla tamamlanmıştı. Soruşturma sonucunda, arama motoru devinin rekabet kurallarını ihlal ettiğine hükmedilmişti. Rekabet Kurumu, Google’ın kendi yerel arama ve konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerini rakiplerini dışlayacak şekilde öne çıkardığına işaret etmişti. Bununla birlikte platformun, 4054 sayılı ‘Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğinin de altı çizilmişti. Bu kapsamda, Google’a 296.1 milyon liralık bir idari para cezası verilmişti. 

Yaşanan gelişmeler sonrası Google, Rekabet Kurumu tarafından kendisine verilen idari para cezası ile ilgili ilk kez açıklama yaptı. Şirket, açıklamasında cezayı inceleyeceklerini ve yapıcı yaklaşımı sürdürerek Rekabet Kurulu ile iş birliği içerisinde çalışmaya devam edeceklerini dile getirdi. Google’ın, inceleme sonrası itiraz için 60 günlük bir süresi olduğu da biliniyordu. ABD merkezli arama motoru, açıklamasında karara itiraz edilip edilmeyeceğine ilişkin herhangi bir detay ise paylaşmadı.  

İşte Google tarafından yapılan ceza açıklaması!

Google Ceza Açıklaması 

Google tarafından yapılan ceza açıklaması şu şekilde: 

“Seyahat veya yerel hizmetler özelinde aramalar söz konusu olduğunda, kullanıcıların başka bir web sayfasına verilen sadece bir linkten ziyade kendilerine yardımcı olacak bilgileri almak istediği, yapılan testlerde de tutarlı şekilde ortaya konuyor. Biz de bu nedenle bilgi gösteriminin rezervasyon seçenekleri, haritalar, fiyatlar veya fotoğrafları içeren yeni yollarını geliştirdik. Bu gibi ilgili sonuçların sunulması, daha fazla seçenek ve rekabet yaratırken, bir yandan da webdeki sitelere ve işletmelere her gün milyarlarca ücretsiz ziyaretin gerçekleşmesini mümkün kılıyor. Kararı inceleyip her zamanki yapıcı yaklaşımımızı sürdürerek Rekabet Kurulu ile çalışmaya devam edeceğiz.” 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Rekabet Kurumu, Google’a 296 Milyon Lira Ceza Verdi! 

Gizli Sekme Kullanıcı Verilerini de Takip Eden Google ’a 5 Milyar Dolarlık Dava!

Google, Fransa ve İspanya’da Yayınlanan Reklamlar İçin Ücret Güncellemesi Yaptığını Duyurdu 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz