Son zamanlarda gündemden düşmeyen Binance, yaptığı açıklamayla dikkat çekti. Binance’in kurucusu CZ, FTX’in çöküşünden etkilenen kripto projelerine destek vermek için bir yardım fonu kuracaklarını belirtti.

Dünyanın en büyük para borsaları arasında yer alan FTX’in, kardeş şirketi olarak bilinen Alameda Research isimli kripto para ticaret platformunu ”hayali paralarla” fonlanmasının ortaya çıkması geçtiğimiz haftanın en çok konuşulan konularından biriydi. Ardından Binance, önce FTX’i satın alacağını duyurmuş daha sonra da bu satın alımdan vazgeçtiğini açıklamıştı.

Yaşanan tüm bu olaylardan sonra FTX, iflas başvurusunda bulunmuştu. Şirketin CEO’su Sam Bankman iflas etmişti ve iki günde milyarlarca dolar kaybetmişti. Katlanarak büyüyen bu haberlerin ardından Binance, FTX’in kendi para birimi FTT’nin yatırma işlemlerini askıya almıştı.

Binance, Nakit Sıkıntısı Çeken Projelere Yardım Fonu Sunuyor

Binance’in CEO’su ve kurucusu olan Changpeng Zhao, Twitter üzerinden bir açıklama yaptı. Bu açıklamada FTX ve Alameda Research’e sırtını dayayan ve bu olaylardan sonra boşlukta kalan projeler için bir “yardım fonu” kuracaklarını belirtti. CZ’nin açıklamasına göre bu fon, hâlihazırda belirli bir noktaya kadar gelmiş, topluluk tarafından güçlü olduğu kabul edilen ancak nakit paraya ihtiyacı olan projelere yardım edilmesi için bir fon kurulacağını belirtti.

CZ, aynı zamanda bu yatırımcıların Binance Labs’te yer alacağını ve hem Binance’in hem dışarıdan yatırımcıların projelere yatırım yapabileceğini açıkladı. CZ, projelere yatırım yapmak isteyenlere de kapılarının açık olduğunu ayrıca belirtti.

Binance Labs’a Başvuru Yapılması Gerekiyor

Yapılan açıklamada hâlihazırda güçlü bir topluluğa sahip olan fakat nakit ihtiyacı olan projelerin Binance Labs’a başvuru yapması gerektiğini de belirtti. CZ: “Kripto bir yere gitmiyor. Biz hâlâ buradayız. Hadi tekrar inşa edelim” sözlerini kullanarak kripto piyasasını yeniden hareketlendirmek istediği anlaşıldı. Bazı yatırımcılar ve analistler ise CZ’nin bu hareketinin hem Binance’in hem yardıma ihtiyacı olan projelerin büyümesinde önemli ve büyük bir rolü olacağını düşünüyor.

Yaşanan olayların ardından kripto para piyasasından gelişmeler gelmeye devam ediyor. Binance’in bu girişimi hakkında siz neler düşünüyorsunuz?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz