YouTube Otomatik Ürün Tanıma
Okuma Süresi
1 dakika

YouTube, yapay zeka desteğinden güç alan otomatik ürün tanıma ve önerme özelliğini bünyesine eklemeye hazırlanıyor. Özelliğin platforma entegre edilmesinin ardından kullanıcıların, izledikleri videolardaki ürünleri doğrudan YouTube içerisinden satın alabilmeye başlayacakları ifade ediliyor. 

Popüler video platformu YouTube, yapay zeka tabanlı otomatik ürün tanıma ve önerme özelliğini bünyesine eklemeye hazırlanıyor. Özelliğin, başlangıçta yalnızca ABD ağında kullanıcı beğenisine sunulması bekleniyor. Otomatik ürün tanıma ve önerme özelliğinin platforma eklenmesinin ardından kullanıcıların, izledikleri videolarda yer alan ürünleri inceleyebilecekleri ve doğrudan platform içerisinden yönlendirilen bir bağlantı üzerinden satın alabilmeye başlayacakları ifade ediliyor.  

Yapay zeka destekli sistemin, ‘Google Merchant Center’ ile entegre bir biçimde çalışacağı düşünülüyor. Özellik sayesinde, e-ticaretin oldukça hızlanabileceği ve online reklam sektöründe büyük değişimler yaşanabileceği tahmin ediliyor. Diğer platformlarda aktif olan birçok sosyal medya fenomeninin de söz konusu özellik sonrası, YouTube’a geçiş yapması bekleniyor.  

YouTube otomatik ürün tanıma özelliği sayesinde, marka iş birliği süreçleri de kolaylaşacak 

YouTube Otomatik Ürün Tanıma Özelliği

Diğer yandan; kullanıcılar, daha önce de videolarda yer alan ürünleri açıklama bölümüne bırakılan linkler üzerinden inceleyebiliyordu. Fakat burada yer alan linkler, tamamen içerik üreticilerin inisiyatifine bağlı olarak derleniyordu. Dolayısıyla ürünlere ilişkin bir link bırakılmaması durumunda, videoda yer alan belli bir ürüne erişmek de oldukça zor bir hale geliyordu. YouTube otomatik ürün tanıma ve önerme özelliği sayesinde, satış takibi ve marka iş birliği süreçlerinin de daha kolay bir hale gelebileceği tahmin edildi. Özelliğin ayrıca, ürün ilişkilendirmesi de yapacağı ve videoda yer alan ürünlere ilişkin önerilerde bulunacağı dile getirildi.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

YouTube, Videodaki Ürünlerin Etiketleneceği Bir Alışveriş Etiketi Özelliği Entegre Edebilir 

YouTube, ‘Shorts’ İsimli TikTok Benzeri Özelliği ABD Ağında Kullanıma Sunmaya Başladı

YouTube, COVID-19 Aşısı ile İlgili Asılsız Bilgi Akışında Bulunan 30 Bin Videoyu Platformdan Kaldırdı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz