Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Epic Games ’in Apple ’a açtığı dava sonuçlandı. Video oyunu Fortnite’ı App Store’a yeniden eklemesi için Apple’a karşı dava açan Epic Games, davayı kaybetti.

Epic Games’in video oyunu Fortnite’a oyun içi ödeme sistemi entegre etmesiyle Apple ve Google oyunu uygulama mağazalarından kaldırmıştı. Her iki uygulama mağazasının da yüzde 30’luk komisyon aldığı ödemeler platformların kurallarına ters düşüyordu. Android kullanıcıları APK olarak oyunu cihazlarına indirebilseler de, App Store için durum böyle olmadığı için Epic Games aralarında tartışmanın arttığı Apple’a Ağustos ayında karşı dava açmıştı. 

Epic Games Apple ‘a karşı davayı kaybetti

Apple’a açtığı karşı davada oyunun yeniden App Store eklenmesi gerektiğini talep eden Epic Games’in davası bugün sonuçlandı. Ancak fedaral hakimin kararı Epic Games lehine olmadı. Hakim, Fortnite’ın yeniden App Store’a eklenmesi talebini reddetti. 

Fortnite’ın yeniden App Store’a eklenme kararı olumsuz olsa da, federal hakim Apple’ın Epic Games’in Unreal Engine oyun motorunu desteklememe kararına karşı çıktı. Yani Apple, Epic Games’in lisans sahibi olduğu ve geliştiricilerin kullandığı Unreal Engine oyun motorunu desteklemeye devam etmek zorunda kaldı. Bu bağlamda Unreal Engine ile iOS ve Mac platformlarında ürün geliştiren kişilerin endişeleri ortadan kalktı. 

Epic Games, söz konusu kararın ardından, Mac ve iOS platformları için geliştiricilik yapmaya devam edeceğini açıkladı. Şirket ayrıca, bir süredir gündemde olan Apple’ın rekabete aykırı olan davranışları için çalışmaya devam edeceğini belirtti. Kaliforniya merkezli Apple ise, mahkemenin verdiği karar için minnettar olduğunu dile getirdi.

Epic Games’in Apple’ın haksız rekabet yarattığını iddia etmesi üzerine hakim Yvonne Gonzales Rogers Epic’in avukatına rekabete aykırılığın nerede olduğunu sordu. Rogers: “Video oyun endüstrisine bakarsak %30, endüstri standardı olarak gözüküyor. Steam %30 uyguluyor; GOG, Microsoft %30 uyguluyor. Konsollarda, PlayStation, Xbox, Nintendo, GameStop, Amazon, Best Buy %30 uyguluyor. Sizin müvekkiliniz uygulamıyor. Rekabet eksikliği nerede?” sorusunu sordu. Epic Games’in avukatı ise, Fortnite oyuncularının yüzde 63’ünün oyunu iOS platformları üzerinden oynadığını dile getirdi. Avukat ayrıca Apple’ın Epic Games’in mağazasını App Store’a koymasını da yasakladığını belirtti ve bu durumun rekabete aykırı olduğunu söyledi.

Epic Games CEO’su Tim Sweeney’in ifadesine dayanan Apple ise, Fortnite oyuncularının yüzde 90’ının rakip platformlarda olduğunu belirtti. Apple ayrıca, Epic’in kendi servislerinden yararlandığını ve bunun da platform kuralları gereği komisyon nedeni olduğunu söyledi. 

İlginizi Çekebilir:

Apple, Epic Games’e Tazminat Davası Açıyor

Apple, Facebook Uygulamasının Etkinlik Bileti Satışlarından Yıl Sonuna Kadar Yüzde 30 Komisyon Almayacak 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz