Apple Facebook Komisyon
Okuma Süresi
1 dakika

Kısa bir süre önce AppStore’un aldığı komisyon konusunda kullanıcı bilgilendiren bir Facebook güncellemesini bloklayan Apple, uygulamanın etkinlik bileti satışlarından yıl sonuna kadar yüzde 30 komisyon almayacağını açıkladı. Facebook ise işletmelere 2021 yılının Ağustos ayına kadar hiç komisyon almama vaadinde bulunmuştu.  

Sosyal medya devi Facebook, işletmeler ve içerik oluşturucuların platformdaki online etkinlikler için bilet satışı yapmalarına olanak tanıyan yeni özelliğini kısa bir süre önce kullanıma sunmuştu. Şirket, 2021 yılının Ağustos ayına kadar ‘Facebook Pay’ üzerinden yapılan satışlardan herhangi bir komisyon almama sözü vermişti. Fakat söz konusu vaat, AppStore’un platform kurallarıyla çatışıyordu. AppStore platform kurallarına göre; uygulama içi satın alımlarda, dijital platformlar doğrudan AppStore’un ödeme sistemini kullanmak zorundaydı ve AppStore, her bir uygulama içi satın alımdan yüzde 30 oranında komisyon alıyordu.  

Bu komisyon konusunda kullanıcıları bilgilendiren bir metni platforma ekleyen bir Facebook güncellemesi ise ABD’li teknoloji devi tarafından bloklanmıştıFacebook’un, AppStore komisyonunu protesto eden ve ‘Epic Games’, ‘Spotify’ ve ‘Deezer’ gibi şirketlerin de içerisinde bulunduğu bir gruba katılmasının ardından, ikili arasındaki gerilim tırmanmıştı. Yaşanan gelişmeler sonrası Apple, Facebook uygulamasının etkinlik bileti satışlarından yıl sonuna kadar yüzde 30 komisyon almamayı kabul ettiğini açıkladı. Söz konusu komisyonun, 3 ay sonunda tekrar devam edeceği ifade edildi.

Facebook yetkilisi Joe Osborne, Apple ve komisyon kararına ilişkin açıklama yaptı

Facebook Joe Osborne

Konuya ilişkin açıklama yapan Facebook yetkilisi Joe Osborne ise Apple’ın bu durumu kısa bir süreliğine kabul ettiğini vurguladı. Bu sürenin ardından zor durumdaki işletmelerin yine yüzde 30’luk komisyonun tamamını ödemekle yükümlü olacaklarını belirten OsborneApple’ın konuyla ilgili kararlılığının da altını çizdi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız. 

İlginizi çekebilir:

Apple, AppStore’un Aldığı Komisyon Konusunda Kullanıcıları Bilgilendiren Bir Facebook Güncellemesini Blokladı!

2020 En Çok Çalışılmak İstenen Şirketler listesi açıklandı: Facebook, Google ve Apple düşüşte

Facebook, AR Tabanlı Bir Akıllı Gözlük Geliştirmek İçin Ray-Ban ile İş Birliği Yaptı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz