ESET CDRThief Yazılım
Okuma Süresi
3 dakika

Siber güvenlik şirketi ESET, sesli arama ayrıntılarını sızdıran ‘CDRThief’ isimli bir kötü amaçlı yazılım keşfetti. Yazılımın, ‘IP Üzerinden Ses İletimi (VoIP)’ yazılı anahtarlarını hedef aldığı ifade edildi.  

Siber güvenlik şirketi ESET, sesli arama ayrıntılarını sızdıranCDRThief isimli bir kötü amaçlı yazılım keşfetti. ‘CDRThief’in, Çin yapımı iki yazılım anahtarının kullandığı belli bir ‘IP Üzerinden Ses İletimi (VoIP)’ platformunu hedef alacak şekilde tasarlandığı ifade edildi. Yazılım anahtarının bir VoIP ağının temel unsuru olduğuna işaret eden ESET; anahtarın arama kontrolü, ücretlendirme ve yönetim imkanı sunduğuna işaret etti. Söz konusu yazılım anahtarlarının ayrıca, standart Linux sunucularında çalışan yazılım tabanlı çözümler olduğu belirtildi.  

Aktarılan detaylara göre; tamamıyla yeni ‘Linux’ kötü amaçlı yazılım nadiren görüldüğünden, ‘CDRThief’ dikkate değer bir yazılım olarak değerlendiriliyor. Bu kötü amaçlı yazılım, ihlal edilmiş bir yazılım anahtarından arama ayrıntısı kayıtları (CDR) gibi çeşitli kişisel verileri sızdırmaya odaklanıyor. CDRThief’i keşfeden ESET araştırmacısı Anton Cherepanov, konuya ilişkin açıklamasında “Bu kötü amaçlı yazılımı kullanan saldırganların nihai hedefinin ne olduğunu bilmek çok zor. Ancak, arama meta verileri hassas bilgileri sızdırdığından amacının siber casusluk olduğunu düşünebiliriz. Başka bir olasılık ise bu kötü amaçlı yazılımı kullanan saldırganların amacının VoIP dolandırıcılığı olduğudur. Saldırganlar, VoIP yazılım anahtarları ve bu anahtarların ağ geçitleriyle ilgili bilgi elde etmek istiyor ve bu bilgiler Uluslararası Gelir Paylaşımı Dolandırıcılığı için kullanılabilir” ifadelerini kullanıyor.  

Cherepanov; ayrıca CDR’lerin, aramalarda arayanın ve karşı tarafın IP adresleri, aramanın başlama saati, aramanın süresi, arama ücretleri ve diğer bilgiler gibi VoIP aramalarındaki meta verileri kapsadığını da sözlerine ekledi.  

‘Linux/CDRThief’ yazılımı, yapılandırma dosyasında saklanan parolayı okuyabiliyor

Linux/CDRThief Yazılımı

Paylaşılan diğer detaylara göre; bu meta veriyi çalmak için kötü amaçlı yazılım, yazılım anahtarı tarafından kullanılan dahili “MySQL” veri tabanlarını sorguluyor. Bu durum, saldırganların hedeflenen platformun dahili mimarisini çok iyi bildiğini gösteriyor. Cherepanov, bu durumu “Bu kötü amaçlı yazılımı, örnek paylaşım akışlarımızın birinde fark ettik ve tamamıyla yeni bir Linux kötü amaçlı yazılım olması, nadiren görülmesi dikkatimizi çekti. Ayrıca bu kötü amaçlı yazılımın belli bir Linux VoIP platformunu hedef alması durumu daha da ilginç kılıyor” şeklinde açıklıyor. 

Yapılandırma dosyasında saklanan parola, genelde şifreleniyor. Buna rağmen; kötü amaçlı ‘Linux/CDRThief’ yazılımı, bu parolayı okuyabiliyor ve bu parolanın şifresini çözebiliyor. Bu durum, saldırganların hedeflenen platformla ilgili derin bir bilgiye sahip olduğunu gösteriyor. Çünkü kullanılan algoritma ve şifreleme anahtarları belgelendirilemiyor. Ayrıca sızdırılan herhangi bir verinin şifresini, yalnızca kötü amaçlı yazılımın yazarları veya operatörleri çözebiliyor.  

Cherepanov, konuya ilişkin açıklamasında “Kötü amaçlı yazılım, diskte herhangi bir dosya adıyla herhangi bir konumda bulunabilir. Bu kötü amaçlı yazılımı başlatmak için nasıl bir kalıcılık türü kullanıldığı bilinmiyor. Ancak, kötü amaçlı yazılım bir kez başlatıldığında Linknat platformunda bulunan yasal bir dosya oluşturmaya çalışıyor. Bundan yola çıkarak, kötü amaçlı ikili dosyanın kalıcılık sağlamak ve Linknat yazılım anahtarı yazılımının bileşeni gibi görünmek için platformun sıradan önyükleme zincirine bir şekilde yerleştirildiğini söyleyebiliriz” ifadelerine yer veriyor. 

VoIP nedir? 

VoIP Nedir

Peki VoIP’ nedir? Günümüzde en çok tercih edilen telekomünikasyon iletişim yönetimlerinden biri olan ‘VoIP (Voice Over Internet Protocol)’, internet yoluyla IP üzerinden ses, video veya mesaj gönderilmesidir. ‘VoIP’, sesi internet üzerinde yolculuk yapan dijital sinyallere çevirir. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Güvenli Mobil Bankacılığa Odaklanan ESET Mobile Security 6.0 Çıktı

ESET, ‘Android İçin En İyi Antivirüs’ Testinde Yüzde 99.8’lik Bir Skor Elde Etti 

ESET, İspanyolca ve Portekizce Konuşan Ülkeleri Hedef Alan Yeni Bir Zararlı Yazılım Keşfetti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz