Türk Telekom’un fiber hane kapsaması, Türkiye’nin yüzde 92’sine varacak şekilde 30,6 milyona yükseldi. Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, “Türk Telekom’un altyapısı, Türkiye’nin altyapısıdır. Türkiye’de fiber demek, Türk Telekom demektir.” açıklamasında bulundu.

İnternet kullanımı her geçen gün biraz daha yaygınlaşıyor. Özellikle de eğitimden işe kadar birçok günlük aktivitenin internet ortamına taşınmasıyla birlikte, internet hızı ve bağlantı kalitesi önem kazanıyor. Türkiye’nin alt yapısını oluşturan Türk Telekom, daha kaliteli bağlantı sunmak için fiber alt yapısını her geçen gün biraz daha yaygınlaştırıyor.

Türkiye’yi Uçtan Uca Dijitalleştiren Fiber Güç: Türk Telekom!

Türkiye’de dijital dönüşüme öncülük eden Türk Telekom, fiber yatırımlara öncelik vererek dijitalleşmeyi hızlandırmak, ülkeyi 5G ve yeni nesil teknolojilere hazırlamak ve internet yayılımını artırmak amacıyla çalışmalarını son hız devam ettiriyor. Türkiye’nin 81 ilini uçtan uca fiberle donatan Türk Telekom, altyapıdaki fiberleşme oranını 2022’in 1. çeyreğinde yüzde 92 seviyesine ulaştırırken, şimdi de İstanbul’da Tarihi Yarımada’nın fiber dönüşümünü tamamladığını müjdeliyor.

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal konu ile ilgili açıklamasında “2022 birinci çeyrek sonuçlarımıza göre Türkiye’deki hanelerin yüzde 92’sinin sokağında fiber ile istisnasız varız. Fiberin binaya kadar götürülmesi konusunda ise stratejik planlarımız doğrultusunda yatırımlarımızı artırarak sürdürüyoruz. Fiberleşmede kat edilmesi gereken mesafenin çok büyük bir kısmını Türk Telekom tek başına almış durumda. Türkiye’nin ve sektörün gelişimi için kilit nokta, 5G ve ötesi yeni nesil teknolojileri destekleyecek altyapıyı inşa etmek. Biz, kurmuş ve büyütmüş olduğumuz sabit internet altyapısı için attığımız her adımda bu sorumlulukla hareket ediyor, halkımızın internet erişimini sürekli geliştirerek daha da ileri taşıyoruz. Bugün, İstanbul’un tarih kokan semtlerini barındıran Tarihi Yarımada’nın tamamını fiberleştirdiğimizi duyurmanın mutluluğunu yaşıyorum.” ifadelerine yer veriyor.

Hedef Kendi Kendine Yeten ve Teknoloji İhraç Eden Bir Türkiye!

Teknolojik olarak kendi kendine yeten ve diğer ülkelere teknoloji ihraç eden bir Türkiye hedefiyle yol aldıklarını ifade eden Önal, 2019 sonunda 304 bin kilometre olan fiber ağını 2022 ilk çeyrek itibarıyla yüzde 22,3 büyüterek 372 bin kilometreye çıkardıklarını belirtiyor.

Hem Türkiye’nin hem de kurumların dijitalleşmesi ve abonelerin internete erişimi için çalıştıklarını belirterek sözlerine devam eden Önal, 5G çalışmaları için önem teşkil eden, mobil altyapıyı fiberleştirecek toptan seviyedeki erişim ürünlerinde geçtiğimiz yıl, BTK’nın da onayı ile yüzde 67’ye varan indirimler sağlayarak işletmecilerin hizmetine sunduklarını, böylece 5G’ye hazırlık kapsamında, toptan seviyedeki müşterilere sağladıkları desteği de artırdıklarını ifade ediyor.

Türk Telekom’un kullanıcılarına 1 Haziran itibarıyla 1.000 Mbps (1 Gbps) hız sağlamaya başladığını belirten Önal, önümüzdeki dönemde birçok müşterinin yaygın altyapıda yüksek hızı deneyimlemelerini beklediklerini söylüyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz