Kedi Mikroçip
Okuma Süresi
2 dakika

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği arasında imzalanan bir protokol kapsamında; evde beslenen kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip takma zorunluluğu getirildi. Konuyla ilgili Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik; köpeklere 2021 yılı, kedi ve gelinciklere ise 2022 yılı sonuna kadar çip takılması zorunluluğunu getirdi. Söz konusu uygulamanın, kayıp hayvanların bulunmasını kolaylaştıracağı ve evcil hayvanların sokağa atılmasının önüne geçeceği belirtildi.  

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği arasında imzalanan bir protokol kapsamında; evde beslenen kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip takma zorunluluğu getirildi. Konuyla ilgili Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik; yükümlülükle ilgili son tarihin köpeklerde 2021, kedi ve gelinciklerde ise 2022 yılı sonu olduğuna işaret etti. Söz konusu uygulamanın; kayıp ve çalınan hayvanların bulunmasını kolaylaştıracağı, hayvan hastalıklarının kontrol altına alınmasını mümkün kılacağı ve evcil hayvanların sokağa atılmasının önüne geçeceğin de altı çizildi.  

Eskişehir ve Bilecik Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Kızılinler, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kızılinler, açıklamasında “Tarım Bakanlığı ve merkez birliği arasında bir protokol imzalandı. Bu protokol çerçevesinde Tarım Bakanlığıyla beraber serbest veteriner klinikleri köpeklerin çip ve kimlik işlemlerinde görev yapacak. Biz de Bilecik Tarım İl Müdürlüğü ve Eskişehir Tarım İl Müdürlüğü İle protokollerimizi imzaladık. Eskişehir ve Bilecik illerinde yaşayan hayvan sahipleri köpeklerini veteriner kliniklerine getirecekler ve köpeğin iki ön kol kemiklerinin arasına çip takılacak. Bu çipe bağlı pasaport düzenlenip hayvan sahibine verilecek. Böylelikle köpeklerle alakalı kayıp probleminin önüne geçilmiş olacak. Hem insanların kendi köpeklerinin kaybolması durumunda tekrar bulunmasına fayda sağlayacak hem de köpeklerin sokağa atılmasının önüne geçilecek. Bu uygulamayı 2021 yılı sonuna kadar yapmak mecburi” ifadelerini kullandı.  

Evcil hayvanlara çip takma zorunluluğuna uyulmaması durumunda para cezası verilecek

Evcil Hayvanlara Çip Takma

Evcil hayvanlara çip takma zorunluluğuna uyulmaması durumunda para cezası verileceğine işaret eden Kızılinler, “75 TL ücreti var. Bugüne kadar 225 TL’ye yapılıyordu. Şimdi neredeyse üçte bir fiyatına yapılacak. Tarım Bakanlığı ve merkez birliğimizin çip konusunda çok ciddi destekleri var. Böyle bir maliyet düşüklüğünün asıl sebebi budur. Yaptırmayanlara ise 10 bin TL’nin üzerinde bir para cezası var. Aslında cezası bir tarafa hayvanların kimliklendirilmesi hem aidiyet açısından hem de sokak hayvanlarının artışının önlenmesi için çok önemli” ifadelerini de sözlerine ekledi.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Intel, Global Mikroçip Krizinden Dolayı Otomobil Üreticileri İçin Çip Üretmek İstiyor 

Linux, Haziran Ayında Apple M1 Çip ile Kullanılabilir Olacak

Geliştirilen Yeni Bir Çip Stres Hormonu Olan Kortizolu İnsan Teriyle Takip Ediyor

1 Yorum

  1. Bu çok iyi oldu, artık insanlar zorunlu olduğu için hayvanları çip takacak ve hayvanları kaybolduğunda kolaylıkla bulabilecek. Özellikle kediler için bu çok önemli zira kızgınlık dönemlerinde bir gidiyorlar bir daha da gelmiyorlar/gelemiyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz