Pazar, Ekim 24, 2021
Ana SayfaDijitalÇocuk Video Uygulaması YouTube Kids Türkiye ’de Hizmete Açıldı

Çocuk Video Uygulaması YouTube Kids Türkiye ’de Hizmete Açıldı

YouTube Kids Türkiye ‘de hizmete açıldı. Çocuklara özel içeriklerin yer aldığı YouTube Kids uygulaması artık Türkiye’den hem mobil hem de masaüstü olarak indirilebiliyor. 

Google’ın çatısı altında faaliyet gösteren ve dünyanın en büyük video paylaşım platformu olan YouTube, pek çok çeşit videoyu ve içeriği bünyesinde barındırıyor. Özellikle Z kuşağının yoğun bir şekilde kullandığı YouTube’da  bu çeşitlilik sebebiyle çoğu zaman çocuklara zarar verebilecek içerikler de bulunuyor. Söz konusu durumun farkında olan Google ise bu durumun önüne geçebilmek adına çocuklara özel ‘YouTube Kids’ uygulamasını hizmete açmıştı. Halihazırda yurt dışında aktif olan uygulama artık Türkiye’de de kullanılabilir oldu. 

Çocuklar için uygun olan, gelişimlerine destek verecek ve keyifli içeriklerin yer aldığı YouTube Kids ’in Türkiye ’de de hizmete açıldığı bilgisini paylaşan YouTube, konu hakkında da bazı açıklamalarda bulundu. Şirket, YouTube Kids ile birlikte ebeveynlerin çocuklara özel profiller açabileceğini ve zamanlayıcı oluşturarak uygulamayı kullanma saatlerini denetleyebileceklerini belirtti. 

YouTube Kids’in aktarılan üç amacı ise şu şekilde:

  • Türkiye’deki tüm çocukların sevdiği karakterler sunmak.
  • Çocukların genel kültür bilgileri edinmelerini sağlamak
  • Çocukların yaratıcı oyunlar ve el sanatları yoluyla dünyayı keşfetmelerini sağlamak.

Ebeveynler içerik kontrolü yapabiliyor, izleme sınırı koyabiliyor

Çocuklara daha güvenli bir dijital ortam sunmak için hayata geçen YouTube Kids uygulamasında çeşitli içeriklerin engellenmesi ve filtrelenmesi gibi imkanlar da bulunuyor. Bu bağlamda ebeveynler çocuklarının izlemesini istemedikleri video içeriklerini engelleyebiliyor. Bunun yanı sıra içerik izleme saatinde de ayarlamalar yapan ebeveynler, çocuklarının neler izlediğini ise daha sonra görüntüleyebiliyor. 

Yaşa göre içeriklerin düzenlenebildiği YouTube Kids’te koleksiyonlar da oluşturulabiliyor. Ayrıca sanal ve zanaat, oyuncaklar ve oyunlar, öğrenim ve hobiler, diziler ve çizgi filmler gibi farklı kategoriler sunan uygulama bu bağlamda pek çok çocuğun da ilgisini çekebilir. 

Türkiye ‘de artık hizmete giren YouTube Kids’i indirmek isteyen Android kullanıcıları buraya, iOS kullanıcıları ise buraya tıklayarak cihazlarına uygulamayı indirebilir. YouTube Kids’in web sürümünü indirmek isteyenler ise buraya tıklayabilir. 

İlginizi Çekebilir:

YouTube’daki İçerik Üreticilerin Dikkat Etmesi Gereken Platform Politikaları ve Kurallar!  

YouTube Üzerinden Sahte Banka Soygunu Videoları Yayınlayan Stokes Kardeşler, Suçlamaları Kabul Etti! 

Beynine Çip Takılan Maymun Oyun Oynadı, Spot’a Çinli Rakip AlphaDog | Haftalık Teknoloji Programı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR