Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Apple ‘ın en yeni M1 tabanlı dizüstü ve masaüstü bilgisayar serisi, Intel yongaları üzerindeki etkileyici hız artışıyla birçok kişiyi etkiledi. Pek çok macOS kullanıcısı sevdikleri uygulamaların gelmesini beklerken, diğer taraftan Apple M1 ‘e Linux ’un gelişi bekleniyor. Ortaya çıkan bilgilere göre bu bekleyiş haziran ayında son bulabilir. 

Kaliforniya merkezli teknoloji üreticisi Apple’ın M1 işlemcisi gücü ve performansıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. macOS kullanıcıları favori uygulamalarının uyarlamasını beklerken, Linux desteğini bekleyenler için ise yeni bir haber geldi. Şu an için lisanssız yazılımlarla kullanılabilen Linux yakın zamanda M1 çip desteğine sahip olacak. 

Elde edilen bilgilere göre, Linux’un 5.13 kernelinin kullanıma sunulması ile M1 çipleri Linux ile kullanılabilecek. Halihazırda bu yılın başından beri çalışmalarını sürdüren yazılımcılar, aksi bir durum olmaması durumunda Apple M1’e, Linux’un haziran ayında geleceğini aktarıyor. 

Linux, Apple M1 ‘de ilk başta kusurlu olacak

Pek çok bakış açısı Linux’un M1’e ilk geldiği zaman bazı sıkıntılara sahip olacağı yönünde. Ancak sıkıntılar yaşansa da resmi bir desteği gelecek olması, halihazırda kullanılan kusurlu hack’lerden çok daha güvenli olacak. Kullanıcılar ilk başlarda beklediklerini bulamasa da, ilerleyen zamanlarda bu sorun da ortadan kalkacaktır.

Aktarılan detaylara göre, bu ilk Apple M1 Linux bağlantı noktası, temel işlevsellik sunmak için UART, kesme, SMP ve DeviceTree gibi temel özelliklere sahip olacak. Ayrıca SimpleFB tabanlı bir çerçeve arabelleği de bulunacak. Ancak çalışan 3D / video desteğinin ilk başta gelmesi beklenmiyor. 

Tüm bunların yanı sıra, Apple M1’in grafiklerinin Linux altında günlük kullanım için tamamen çalışmasını sağlamak biraz zaman alacak gibi duruyor. Ancak belirttiğimiz gibi, gelecek resmi ilk destek ve sonrasındaki geliştirmeler kullanıcıların karşısına çıkacak kusurları zaman içinde yok edebilir. 

2021’in başından bu yana yazılımcıların üzerinde çalıştığı Linx’un M1 desteği için belirtilen ilk zaman haziran olarak karşımıza çıkıyor. Desteğin gelmesinin ardından, elbette ki geliştirme çalışmaları devam edecek ve Linux zamanla daha kolay bir şekilde Apple M1 çiplerde çalışabilecek. 

İlginizi Çekebilir:

Apple, MacOS Big Sur 11.2 Güncellemesi ile Hataları Düzeltiyor

Apple’ın Artırılmış ve Sanal Gerçeklik Gözlüğü Kullanıcılara Havada Yazı Yazdıracak

Süveyş Kanalı Krizi, Mars’ın İlk İnsanlı Şehri, Yemeksepeti Hacklendi | Haftalık Teknoloji Programı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz