Okuma Süresi
1 dakika

Facebook, kendi platformundaki oyun yayıncıları için sohbetlerde daha fazla kontrol sağlayabilecekleri yeni kurallarla ilgili olarak “Adil Oyun Birliği (Fair Play Alliance)” ile birlikte çalıştığını duyurdu. Çalışma sonrası belirlenen 8 kural, Facebook’un kendi topluluk kuralları temel alınarak hazırlandı ve yakın bir zamanda platformdaki tüm yayıncılar için aktif hale getirilecek. 

Twitch gibi çevrim içi oyun yayını platformları uzun bir süredir popülaritesini artırmaya devam ediyordu. Bunun üzerine Facebook ve YouTube gibi sosyal medya devleri de kendi ağlarında Twitch’le rekabet edebilecek yeni oyun platformları oluşturmuşlardı. Tüm bu platformlar, izleyicilerin birbirleriyle sohbet etmelerini ve yayıncılara mesaj atmalarını sağlayan bir sohbet özelliği de içeriyordu.  

Facebook, kısa bir süre önce kendi platformundaki bu özelliğe ilişkin olarak yeni bir açıklama yaptı. Şirket yaptığı açıklamada, kendi platformundaki oyun yayıncılarına sohbet odalarında gerçekleşen konuşmalarla ilgili olarak daha fazla kontrol verebilmek için “Adil Oyun Birliği” ile birlikte yeni bir çalışma gerçekleştirdiklerini duyurdu. Paylaşılan detaylara göre, ikili yaptığı ortak çalışmada bir dizi sohbet kuralı belirledi ve belirlenen kurallar Facebook’un kendi topluluk kuralları temel alınarak hazırlandı. Bu kurallar, halihazırda bir konuşmada ortaya çıkabilecek problemleri kapsayan bir nitelikte taşıyordu. 

facebook gaming ile ilgili görsel sonucu

Hazırlanan yeni kurallar ise oyuncular tarafından isteğe bağlı olarak ayarlanabiliyor ve yayın sırasında akışta olan sohbette eleştiriyi yasaklayabilme gibi bazı seçenekler içeriyor. Kurallar, platformdaki konuşmaların zararlı bir hale gelmemesi için içerik oluşturan kişilerin, topluluk kurallarını baz alarak sohbetlerin niteliğini ve tonunu şekillendirmelerine yardımcı olacak bazı ek kurallar oluşturmalarını da mümkün hale getiriyor.  

Sosyal medya devi, kuralları geliştirmeyi ve genişletmeyi planlıyor

Şu anda kullanıcıların çok küçük bir yüzdesinde aktif olan 8 kuralın, yakın bir zaman içerisinde tüm yayıncılar için aktif hale getirilmesi bekleniyor. Sosyal medya devi ise ileride gelen geri bildirimlere göre kuralları ve seçenekleri genişletebileceğini söylüyor. Facebook’a göre yapılacak yenilikler; kuralları ihlal eden mesajları gerçek zamanlı olarak silebilme, hangi kuralın ihlal edildiğini görebilmeye yardım eden şeffaflık veya kullanıcıların sohbetleri daha iyi yönetmelerine yardımcı olacak bir denetim panosu gibi özellikleri içerebilir.  

Canlı görüntü akışı platformlarından 2019’da %12 büyüme

The Witcher 3 oyun platformu Steam’de rekor kırdı