Sosyal Medya Düzenlemesi kapsamında yürürlüğe giren yasa gereği Türkiye’de faaliyet gösteren ve günlük kullanıcı sayısı 1 milyonu aşan sosyal ağ sağlayıcıların, temsilci bildirmeleri gerekiyordu. Bu bağlamda hala resmi bir temsilci bildirmeyen Facebook, Twitter’i YouTube ve TikTok gibi platformlara 30’ar milyon lira ceza kesildi. 

1 Ekim itibariyle resmi olarak yürürlüğe giren Sosyal Medya Düzenlemesi kapsamında; Instagram, Facebook, Twitter ve TikTok gibi günlük kullanıcı sayısı 1 milyonu aşan sosyal ağ sağlayıcıların ülkemizde faaliyetlerine devam edebilmesi için bazı zorunluluklar getirilmişti. Türkiye’de temsilcilik açma zorunluluğu getirilen Facebook, YouTube, Twitter, TikTok ve Instagram gibi platformlara yasanın yürürlüğe girmesinden 30 gün sonra dahi temsilcilik bildirmedikleri için geçen ay 10’ar milyon lira para cezası verilmişti. Söz konusu cezanın üzerinden bir geçmesine rağmen sosyal medya platformları hala resmi bir temsilci bildirmediği için yeni bir cezaya daha çarptırıldı. 

Facebook, Instagram, YouTube, Twitter ve TikTok’a 30’ar milyon TL ceza

İki ay önce yürürlüğe giren yasa kapsamında temsilci bildirmeyen sosyal medya devlerine geçen ay aldıkları 10’ar milyon lira para cezasının yanı sıra şimdi 30’ar milyon liralık yeni cezalar kesildi. Bu bağlamda Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram ikinci yaptırım olarak 30 milyon lira para cezası ödemek zorunda kalacak. 

Sosyal medya platformları temsilci bildirmezse 3 ay sonra reklam çalışmaları durdurulacak

Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram temsilci bildirmezse 3 ayın sonunda reklam çalışmalarını durdurma cezasıyla karşılaşacak. Söz konusu platformlar eğer belirtilen süre içinde temsilci atadıklarını bildirmezse, sosyal medya platformlarına Türkiye’den reklam verilemeyecek. Tüm bu süreçler sonunda eğer hala bir gelişme yaşanmazsa, sosyal ağ sağlayıcılar önce yüzde 50 daha sonra ise yüzde 90 bant genişliğinin daraltılması ile karşı karşıya kalacak. Sosyal ağ sağlayıcıları önümüzdeki bir ay içinde temsilci bildirir ve verilen cezayı öderlerse cezalarda yüzde 25 indirim uygulanacak.

Sadece VK Türkiye’ye temsilcilik atamıştı

Geçen ay aktardığımız haberdeki bilgilere göre Sosyal Medya Düzenlemesi kapsamında Türkiye’ye temsilci atayan tek platform Rus sosyal medya ağı Vkontakte (VK) olmuştu. Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Yaman Akdeniz Facebook’un Türkiye’ye temsilcilik atamak istemediğini belirtmişti. Twitter, Google, TikTok ve Linkedin pek çok popüler sosyal medya platformunun da sessizliğini koruduğunu aktarmıştı. Akdeniz 6 ay içinde her şeyin netleşeceğini ve sosyal ağ sağlayıcıların temsilcilik açmak istememesi durumunda hükümetten geri adım gelebileceğini de belirtmişti. Önümüzdeki günlerde yaşanacak gelişmeleri sizlerle paylaşıyor olacağız.

İlginizi Çekebilir:

Sosyal Medya Düzenlemesi Kapsamında Temsilci Atamayan Platformlar, 10’ar Milyon Lira Para Cezası Aldı 

Netflix Top 50 Listesi Özelliğini Test Etmeye Başladı

Facebook Alternatifi 10 Sosyal Medya Sitesi

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz