Baidu Sürücüsüz Ticari Taksi

Çin merkezli arama motoru Baidu, Çin’de sürücüsüz ticari taksi hizmetini kullanıma sunduğunu duyurdu. Söz konusu gelişme ile şirket, ülkedeki ilk ödemeli otonom robot taksi hizmetine de imza atmış oldu.  

Çin merkezli arama motoru Baidu, Çin’de sürücüsüz ticari taksi hizmetini kısa bir süre önce kullanıma sunduğunu duyurdu. Söz konusu gelişme ile şirket, Çin’in ilk ödemeli otonom robot taksi hizmetine de imzasını atmış oldu. Hizmeti kullanan yolcuların, direksiyon başında herhangi bir sürücü bulunmayan otonom araçlarla seyahat edebildiği dile getirildi. Bununla birlikte şirket, öndeki yolcu koltuğunda acil bir durumda müdahale etmek üzere bir güvenlik görevlisinin bulundurulduğunun da altını çizdi. Sürücüsüz taksi hizmeti, şimdilik yalnızca Pekin’deki Shougang Parkı’nda kullanıma sunuldu. Uygulama kapsamında hizmet veren taksilerin; yolcuları spor salonlarına, çalışma alanlarına, kafelere ve otellere taşıdığı belirtildi. Şirket ayrıca, 2022’nin Şubat ayında düzenlenecek olan Kış Olimpiyatları sırasında sporcular ve personeller için servis hizmeti sunacağına da işaret etti. 

Aktarılan detaylara göre; bölgede bulunan kişiler, ‘Apollo Go’ uygulaması üzerinden yolculuk rezervasyonu yapabiliyor. Araçta herhangi bir sürücü bulunmaması sebebiyle kullanıcıların, aracı bulmak için uzaktan korna çalması veya uygulamadaki haritayı kullanması gerekiyor. Yolcular ayrıca, uygulamadaki QR kodu ve sağlık kodunu taratarak aracın kilidini açabiliyor. Her bir yolculuğun, yaklaşık 5 dolar tutarında olduğu ifade ediliyor.  

Baidu, geçen yılın Ekim ayından bu yana Pekin’de sürücüsüz taksi hizmetini test ediyor 

Baidu Sürücüsüz Taksi

Diğer yandan; Baidu, geçen yılın Ekim ayından bu yana Pekin’de bulunan Yizhuang, Hiadian ve Shunyi bölgelerinde otonom sürüş testleri yürütüyor ve sürücüsüz taksi hizmetini test ediyor. Şirket, hizmeti kullanıma sunmadan önce otonom sürüş için 10 milyon kilometreden fazla yol testi yaptığını belirtiyor. Sürücüsüz taksi hizmetinin, gelecekte daha fazla sayıda Çin şehrinde kullanıma sunulacağı dile getiriliyor. Baidu yetkililerinden Yunpeng Wang; Baidu Apollo’nun yolcuların daha yeşil, düşük karbonlu ve konforlu bir seyahat hizmetine erişmesini mümkün kıldığına işaret ediyor. Sürücüsüz seyahat sürecini ve kullanıcı deneyimini iyileştirmeye devam edeceklerini belirten Wang, otonom sürüşün ticari bir hale gelmesinin tıkanıklığı etkili bir şekilde hafifletebileceğinin ve Çin’deki karbon salınımını azaltarak ülkede karbon nötr seyahat deneyiminin başarılmasına katkı sağlayabileceğinin altını çiziyor. 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Çin’in Kontrolden Çıkan Roketi, Maldivler’e Düştü!

Çin’deki Sera Gazı Salınımı, 30 Yıldır İlk Kez Tüm Gelişmiş Ülkelerin Toplam Karbondioksit Salınım Miktarını Geride Bıraktı 

Polonya’daki Metro Marketlerde Gıda İsrafını Azaltmak için Yapay Zeka Fiyatlandırma Sistemi Kullanılacak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz