Facebook Reklam Yasağı
Okuma Süresi
2 dakika

Geçen yılın Ekim ayında yürürlüğe giren sosyal medya düzenlemesi gereği, üçüncü yaptırım aşamasının kısa bir süre içerisinde başlatılması bekleniyor. Bu kapsamda, hala Türkiye’de temsilci atamayan ‘Facebook’ ve ‘Instagram’a reklam yasağı uygulanacağı ifade ediliyor. Söz konusu reklam durdurma cezasının ise Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe gireceği dile getiriliyor.

Sosyal medya düzenlemesi, 1 Ekim 2020 tarihi itibarıyla Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yasanın, Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı merkezli sosyal medya platformlarına Türkiye’de temsilci atama zorunluluğu getirdiği biliniyordu. Bu kapsamda temsilci bildirmeyen platformlara; ilk aşamada 10 milyon lira, ikinci aşamada 30 milyon lira, üçüncü aşamada ise reklam durdurma cezası verileceği ifade ediliyordu. Sosyal medya şirketleri; yasa gereği ilk aşamada 10’ar milyon lira, ikinci aşamada ise 30’ar milyon lira para cezası almış ve söz konusu platformlara, 1 ay ek süre verilmişti. 

Facebook Reklam Yasağı

İkinci yaptırımın ardından; YouTubeNetflixSpotify ve Amazon Prime Video gibi platformlar, RTÜK’ten yayın lisansı almış ve temsilcilik açma kararı aldığını açıklamıştı. Temsilci bildirmeyen platformlar için verilen ek süre ise 1 Ocak 2021 tarihinde sona erdi. Sosyal medya düzenlemesi gereği, üçüncü yaptırım aşamasının kısa bir süre içerisinde başlatılmasının beklendiği belirtildi. Bu kapsamda, hala Türkiye’de temsilci bildirmeyen ‘Facebook’ ve ‘Instagram’a da reklam yasağı uygulanacağı dile getirildi. Söz konusu reklam durdurma cezasının ise Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe gireceği ifade edildi. 

Facebook genel merkezine, 3 aylık reklam durdurma cezası tebliğ edilecek

Facebook Reklam Durdurma

Aktarılan detaylara göre; bu aşamanın ardından, Facebook ve Instagram’ın genel merkezine 3 ay süreyle reklam durdurma cezası verildiği tebliğ edilecek. Türkiye’de temsilcilik açmak için başvuru yapan platformlar, para cezasının 10 milyon liralık kısmını ödese de Facebook, bünyesindeki iki platform için toplamda 80 milyon lira para cezası ödeyecek ve 3 ay boyunca reklam yayınlayamayacak. Sosyal medya devi, Nisan ayına kadar hala temsilci atamamış olursa bant genişliği yüzde 50 oranında daraltılacak. Bant genişliğini daraltma uygulaması, tekrar temsilci atanmaması halinde yüzde 90’a çıkarılacak. Böylece platforma erişim, dolaylı yoldan tamamen kısıtlanmış olacak.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Sosyal Medya Düzenlemesi Kapsamında Temsilci Atamayan Platformlar, 10’ar Milyon Lira Para Cezası Aldı 

Facebook Yönetiminin, Sosyal Medya Düzenlemesi Kapsamında Türkiye’de Temsilci Bulundurmama Kararı Aldığı İddia Edildi 

Temsilci Atamayan Facebook, YouTube, Twitter gibi Platformlara 30’ar Milyon TL Ceza Kesildi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz