İlk aracın 2022 yılında yollarda olacağı söylenilen yerli otomobil için Fransa merkezli bir Türk firma, yerli otomobilin plakası için QR kod geliştirdi. Firma yetkilisi, “QR kodlu plaka sadece yerli otomobil için değil, ülkede bulunan tüm araçlar için uygun” dedi ve ayrıca QR kodlu plaka ile emniyet güçlerinin işlerinin kolaylacağını açıkladı.

Yerli ve milli olduğu belirtilen ve ilk olarak 2019 yılının Aralık ayında canlı kanlı gördüğümüz yerli otomobil için Fransa merkezli bir şirket otomobilin plakası için QR kod geliştirdi. Şirket yetkilisi QR kod sayesinde aracın tüm bilgilerine çok kolay işlemlerle ulaşılabileceğini ve bu durumun emniyet güçleri için oldukça önemli olduğunu belirtti. 

Yerli otomobil için QR kodlu plakanın hayata geçirilmesinin hem trafik polisleri hem de vatandaşlar için hayatı kolaylaştıracak belirtildi. Söz konusu proje ile alakalı olarak açıklamalarda bulunan firma Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Demirbaş bu sistemin tüm araçlara yapılabileceğini dile getirdi. Demirbaş, geliştirdikleri sistem ile beraber aracın tüm bilgilerine sadece QR kod ile erişim sağlanabilecek. Bu sayede plakanın ruhsat, sigorta ve muayene bilgilerinin incelenebilecek. Hatta en önemlisi plakanın gerçek olup olmayacağı kolayca anlaşılabilecek. 

Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Demirbaş, QR kodlu plakalar sistemi ile alakalı bazı detayları da aktardı. Demirbaş söz konusu projenin ilk defa iki yıl öne hayata geçirdiklerini belirtti. İsmini vermediği bir ülkenin isteği ve talebi üzerine çalışmaya başladıkları QR kodlu plakaları hizmete sunduklarını belirten Demirbaş, Türkiye için de bu tarz bir projenin gerçekleşebileceğini belirtti. Hatta Türkiye haricinde diğer ülkelere de ihraç edilebilecek olan QR kodlu plaka ilk olarak yerli otomobil de kullanılabilir. 

TOGG CEO’su açıklama yaptı

Yerli otomobil için QR kodlu plaka çalışmaları devam ederken TOGG (Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu) CEO’su Gürcan Karakaş bazı açıklamalarda bulundu. Karakaş, temmuz ayında Gebze’de temeli atılan fabrika için çalışmaların 24 saat kesintisiz devam ettiğini belirtti. Hata yapma şansımız yok diyen TOGG CEO’su Karakaş şu açıklamalarda bulundu: “Tüm gözler üstümüzde 24 saat sahnedeyiz. Bu hayali gerçekleştirmek için gece gündüz çalışıyoruz. Avrupa da bizi yakından takip ediyor, hata yapma lüksümüz yok.”

İlginizi Çekebilir:

Jaguar F-TYPE Spor Otomobil Yenilenerek Türkiye’ye Geliyor

Yerli Otomobilin Marka İsmi Belli Oldu! 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz