Amerikan Ulusal Futbol Ligi’ne ilişkin 15 sosyal medya hesabı, “OurMine” isimli bir sanal saldırı grubu tarafından hacklendiHacklenen hesaplar arasında 2 Şubat’ta final maçına çıkacak takımların hesaplarıyla beraber ligin resmi Twitter hesabı da bulunuyor. 

Amerika’nın Ulusal Futbol Ligi’ne ilişkin 15 sosyal medya hesabı kısa bir süre önce hacklendiHacklenen hesaplar arasında 2 Şubat’ta Super Bowl Şampiyonası’nda finale çıkacak olan “San Francisco 49ers” ve “Kansas City Chiefs” isimli takımların resmi hesapları da bulunuyordu. Gerçekleştirilen siber saldırıda, takımların TwitterInstagram ve Facebook hesapları ele geçirildi. “OurMine” isimli hack grubu, saldırının sorumluluğunu üstlendi ve saldırıyı, internetteki güvenlik önlemlerinin hala çok yetersiz olduğunu ve geliştirilmesi gerektiğini göstermek için yaptığını söyledi. 

İlk saldırı Pazar günü sabah saatlerinde “ChicagBears” takımının Twitter hesabına yapıldı ve hesap üzerinden yapılan paylaşımda takımın Suudi Arabistan’dan bir yetkiliye satıldığı ifade edildi.  

twitter post

Pazartesi günü boyunca Ulusal Futbol Ligi’nin resmi Twitter hesabıyla beraber Kansas City ChiefsGreen Bay Packers, Dallas Cowboys, Denver BroncosIndianapolis Colts, Houston Texans, New York GiantsPhiladelphia EaglesTampa Bay Buccaneers, Los Angeles Chargers, San Francisco 49ers, Cleveland Browns, Arizona Cardinals ve Chicago Bears takımlarının hesapları da saldırıya uğradı. Hesaplardan bazılarının profil fotoğrafları değiştirildi veya silindi. 

Dubai merkezli grup, hacklediği birçok hesaptan paylaşım yaptı. Yapılan paylaşımda, “Selam, geri döndük. İnsanlara her şeyin hacklenebileceğini göstermek için buradayız” notu düşüldü. Ulusal Futbol Ligi konuyla ilgili yöneltilen soruları yanıtsız bıraktı. Twitter ise hesapların üçüncü şahıslar tarafından saldırıya uğradığını doğruladı. Sosyal medya devi, konuyla ilgili “Problemi fark eder fark etmez ele geçirilen hesapları kilitledik. Hesapları sahiplerine iade etmek için Ulusal Futbol Ligi’ndeki partnerlerimizle sıkı biçimde çalışıyoruz” açıklamasını yaptı.  

twitter post

“OurMine” daha önce de benzer siber saldırılar gerçekleştirmişti

Saldırıyı üstlenen “OurMine” isimli grup, “BBC”ye yaptığı açıklamada lig güvenliğini artırmak adına hizmetlerini sunmak için saldırı öncesinde Ulusal Futbol Ligi’yle iletişime geçmeye çalıştıklarını, fakat hiçbir yanıt alamadıklarını ifade etti. Grup, daha öncesinde de pek çok şirketin ve ünlünün hesabını ele geçirmiş ve bunu kendi özel siber güvenlik hizmetlerini sunmak için yaptıklarını belirtmişti.  

Grup tarafından daha önce hacklenen hesaplar arasında NetflixMarvel, Google CEO’su Sundar Pichai ve Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in Twitter hesapları da bulunuyordu. Bununla birlikte Buzfeed’in internet sitesi ve pek çok ünlü Facebook ve YouTube hesabı, yine “OurMine” tarafından hacklenmişti.  

Kobe Braynt için NBA’de kampanya başlatıldı