Google Chrome
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Google’ın internet tarayıcısı Chrome, yaptığı bir dizi yeniliğin ardından Nisan ayında kullanıcıyla buluşturacağı “Chrome 82” versiyonuyla ilgili de yeni bir açıklama yaptı. Şirketin açıklamasına göre tarayıcı, bu yılın Nisan ayından itibaren “HTTPS” protokolüyle şifrelenmeyen indirmelerle ilgili güvenli olmadıkları gerekçesiyle kullanıcıları uyarmaya başlayacak. 

Google, dünya genelinde oldukça yaygın bir biçimde kullanılan ve 2008 yılında piyasaya sürdüğü internet tarayıcısı “Chrome” ile ilgili yeni bir açıklama yaptı. Şirket, yaptığı açıklamada Nisan ayından itibaren güvenli olmayan indirmelere karşı kullanıcılarını uyarmaya başlayacağını duyurdu. Açıklamaya göre, bu yılın Nisan ayında kullanıcı beğenisine sunulacak olan “Chrome 82sürümü, kullanıcılara sadece uyarı gönderecek olsa da şirket sonraki versiyonlarda, HTTPS protokolüyle şifrelenmeyen indirmeleri tamamen engellemeye başlayacak. 

Teknoloji devi, 2019 yılında kullanıcılara güvenli olmayan içeriklerle ilgili daha yüksek koruma sunmak istediklerini açıklamıştı. Google, böylece tanıtmaya hazırlandığı “Chrome 82” versiyonuyla bu vaadini yerine getirmek üzere ilk adımlarını atmış oldu. HTTP” internet protokolünün artık güvenli bir ortam sağlamadığı ve güncel koşullarda en güvenli internet deneyiminin “HTTPS” protokolüyle şifrelenmiş bağlantılarla sağlanabileceği de uzun süredir biliniyordu. Silikon Vadisi’ndeki pek çok şirket, bir süredir konuyla ilgili çeşitli hamleler yapmaya başlamıştı.  

Tarayıcının mobil versiyonu da aynı güncellemeleri alacak

Aktarılan detaylara göre, “Chrome 82” sürümü güvenli olmayan dosya tiplerini indirmeden önce kullanıcıları, güvenli bir kaynaktan indiriyor olsalar da uyaran ilk versiyon olacak. Şirket bunu, bu tip dosyalar bilgisayara sızabilecek kötü amaçlı yazılımlar barındırma riski bulundurduğu için yapacak. Daha sonra tanıtılacak sürümlerde Chrome, bu indirmeleri tamamen engellemeye başlayacak. Teknoloji devi, Chrome’un mobil versiyonuna da aynı güncellemeleri gönderecek.  

Dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcılarından biri olan Chrome’un böyle bir güncelleme almasının, kullanıcıları için daha güvenli bir internet deneyimi sunmaya sebep olacağı tahmin ediliyor.  

Chrome’da birden fazla sekme yeni pencereye taşınabilecek

Android kullanıcıları için Chrome’dan yeni özellik

Chrome, şifreler çalındığı anda kullanıcıları uyaracak