Okuma Süresi
2 dakika

Microsoft, ChatGPT’nin geliştiricisi OpenAI’a milyarlarca dolar yatırım yaptığını resmi olarak duyurdu.

2015 yılında Elon Musk ve Sam Altman tarafından kurulan yapay zekâ şirketi OpenAI, geçtiğimiz haftalarda sohbet botu ChatGPT’yi herkese açarak herkesi şoka uğratmıştı. Günümüzde hâlen ücretsiz olarak kullanılabilen araç, internetin geleceği olarak bile görülmeye başladı.

Diğer taraftan ChatGPT’nin başarısı, bugüne kadar yayınladığı diğer araçlarıyla da ün yapan OpenAI’ın başarısını da bir kez daha gözler önüne serdi. Geçtiğimiz hafta Microsoft’un OpenAI’a devasa bir yatırım yapacağı iddia edilmişti. Bugünse Microsoft cephesinden resmi açıklama geldi.

Microsoft, OpenAI ile Uzun Süreli Anlaşma Yaptığını Duyurdu

Geçtiğimiz hafta Semafor tarafından paylaşılan bilgilerde Microsoft’un, OpenAI’a 10 milyar dolarlık yatırım yapacağı iddia edilmişti. Bugün Microsoft tarafından yapılan açıklamadaysa iki şirketin “birkaç yıllık ve multi milyon dolarlık” bir anlaşma yaptığı açıklandı. Bu ortaklıkta OpenAI, Microsoft’un bulut sistemi Azure’un gelişimine katkıda bulunacak. Microsoft ayrıca OpenAI’ın DALL-E 2 ve ChatGPT gibi modellerini farklı işletmeler ve kullanıcılar için özelleştirip piyasaya sürmeyi de planlıyor.

2019 Yılında 1 Milyar Dolarlık Yatırım Yapılmıştı

Microsoft, 2019 yılında OpenAI’a 1 milyar dolarlık yatırım yapmıştı. OpenAI, bu yatırıma kadar kâr amacı gütmeyen bir kuruluş iken yatırım sonrasında kâr amacı güden bir şirket hâline gelmişti. Detayları şimdilik belli olmayan bu yeni anlaşmadan sonra OpenAI’ın yeni yol haritası ise şu anda belli değil.

ChatGPT, geçtiğimiz günlerde skandal bir haber ile gündemimize gelmişti. Buna göre; TIME dergisi, yaptığı kapsamlı araştırma ile OpenAI’ın yapay zekânın filtresini oluşturmak için izlediği süreci gözler önüne serdi. OpenAI, bugüne kadar Microsoft, Google ve Meta gibi şirketlere de hizmet sunan ‘Sama’ adlı bir şirketle iş birliği yapmıştı.

Dış bir şirketle bu konuda iş birliği yapmak her ne kadar normal olarak görünse de, normal olmayan şey Sama’nın yöntemleriydi. Silikon Vadisi şirketlerine hizmet veren San Francisco merkezli şirket, özellikle Kenya ve Hindistan’dan çalışan alıyordu.

Üstelik bu çalışanlar, unvan ve performansa bağlı olarak saat başına 1,32 ila 2 dolar ücret kazanıyordu. OpenAI sözcüsü, şirketin Kenya’lı çalışan çalıştıran Sama ile iş birliği yaptığını doğrulasa da ücretler hakkında herhangi bir bilgi paylaşmadı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz