COVID-19 Tespit Edebilen Kol Bandı
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi), COVID-19 virüsünün gizli belirtilerini tespit edebilen yapay zeka destekli bir kol bandı için kullanım onayı verdiğini duyurdu. Kan pıhtılarına neden olabilen virüslerin biyolojik belirtilerini anlayabilmek için bir işlemci ve ışık sensörleri kullanan ürün, COVID-19’a bağlı nedenlerle kullanımı onaylanan ilk yapay zeka destekli cihaz oldu.  

Dünya genelinde aşı uygulamaları yaygınlaşırken FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi), birçok kez COVID-19’un tespit ve tedavisine ilişkin cihazlara acil kullanım onayı verdi. Onaylanan cihazlar arasında, CRISPR ve Fitbit tarafından geliştirilen ürünler de yer alıyordu. Yakın zamanda, bu cihazlar arasına bir yenisi daha katıldı. FDA, kısa bir süre önce semptom göstermeyen kişilerde COVID-19 virüsünün gizli belirtilerini tespit edebilen yapay zeka destekli bir kol bandı için kullanım onayı verdiğini duyurdu. Geliştirilen tarama cihazı, COVID-19’a bağlı nedenlerle kullanımı onaylanan ilk yapay zeka destekli cihaz oldu.  

Tiger Tech COVID Plus Monitor’ olarak adlandırılan kol bandı, kan pıhtılarına neden olabilen virüslerin biyolojik belirtilerini anlayabilmek için küçük bir bilgisayar işlemcisi ve ışık sensörleri kullanıyor. Cihaz, bir kişinin koluna bağlanmasının ardından yerleşik sensörler, 3 ile 5 dakika aralığında bir sürede kan akışından nabız sinyallerini toplamaya başlıyor. Daha sonra cihaz çipi, bu ölçümlerden topladığı önemli verileri makine öğrenimi teknolojisiyle işliyor. Ortaya çıkan test sonuçları ise farklı renklerdeki ışıklar aracılığıyla kullanıcılara aktarılıyor. Bu sonuçlar, kişinin pozitif biyolojik belirtiler gösterip göstermediğini veya testin yetersiz kaldığını da gösterebiliyor.  

Kol bandı, COVID-19 virüsünün biyolojik belirtilerini yüzde 98.6 oranında doğru tespit etti 

COVID-19 Kol Bandı

Diğer yandan; FDA, konuya ilişkin duyurusunda kol bandının COVID-19’u teşhis etmek için tasarlanmadığına ve standart bir koronavirüs testinin yerini alamayacağına işaret etti. Bununla birlikte cihazın, semptom gösteren kişilerde kullanılmak üzere tasarlanmadığının da altı çizildi. Bunun yerine ürünün, semptom göstermeyen kişilerde ateş kontrolünün yanında destek olarak kullanılabileceği belirtildi.  

Yapay zeka destekli kol bandı, hastane ortamında COVID-19 virüsünün biyolojik belirtilerini yüzde 98.6 oranında doğru bir şekilde tespit etti. Cihazın, bariz bir koronavirüs belirtisi göstermeyen kişilerde de yüzde 94.5 oranında doğru sonuç verdiği dile getirildi.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Reçetesiz Satın Alınabilen İlk COVID-19 Testi, Olağanüstü Hal Onayı Aldı 

BioNTech Tarafından Geliştirilen COVID-19 Aşısının, Virüsün Güney Afrika Mutasyonuna Karşı Çok Daha Az Etkili Olduğu İfade Edildi 

Akıllı Telefonla Çalışan COVID-19 Test Kiti Geliştirildi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz