Okuma Süresi
1 dakika
Türkiye’nin önde gelen otomotiv markalarından birisi olan Ford Otosan, otomotiv sektörüne ilişkin önemli bir çalışmaya imza attı. Şu an için yalnızca ilk ateşleme testi yapılan hidrojen ile çalışan motorlar henüz araştırma için geliştirilse de ileriye dönük gelecek vaat ediyor.
Çevre kirliliğini önlemeye yönelik endüstriyel faaliyetlerde gün geçtikçe daha büyük ilerlemeler yaşanmaya devam ediyor. Özellikle otomotiv sektöründe yaşanan ilerlemeler içerisinde elektrikli otomobiller büyük bir devrim niteliğindeydi. Bugün ise ondan bir adım daha ileriye götürecek olan çalışmalar sürüyor. Bu çalışmalardan birisi ise hidrojen ile çalışan motora ilişkin. Son olarak ülkemizde de Ford Otosan tarafından yürütülen çalışmalarda, hidrojen ile yapılan motorun ilk ateşleme testi gerçekleşmiş bulunuyor. İşte detaylar!

İlk Ateşleme Testi Başarılı

Ford Otosan, yapmış olduğu bir açıklama ile hidrojenle çalışan tek silindirli motor üretmeyi başardığını açıkladı. İlk ateşleme testini başarılı bir şekilde gerçekleştiren şirket, bu gelişmeyi sosyal medya hesaplarından duyurdu. İlerleyen yıllarda oldukça büyük gelişmelere ev sahipliği yapabilecek olan Ford Otosan’ın ürettiği hidrojen ile çalışan motor içten yanmalı. Şu an için araştırma amacıyla geliştirildiğinden dolayı tek silindirli ve de nispeten küçük. Ancak şirket, şu an tek silindirli ve küçük olarak geliştirilen motorun ilerleyen yıllarda daha gelişmiş modellerinin de üretilebileceğinin altını çizdi.

“Öncülük Etmeye Devam Edeceğiz”

Türkiye otomotiv sektörünün güçlü isimlerinden birisi olan Ford Otosan, ürettiği hidrojen ile çalışan motora ilişkin resmi bir açıklama yaptı. Şirket sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada; “Türkiye’de öncü bir projeye imza atarak hidrojen ile çalışan içten yanmalı tek silindirli araştırma motorunun tasarımını tamamladık ve ilk ateşlemesini başarıyla gerçekleştirdik. Geleceğin sürdürülebilir teknolojilerine öncülük etmeye devam edeceğiz.” ifadelerine yer verildi.

Avantajı Nedir?

Peki ama hidrojen yakıtlı motora sahip araçların elektrikli araçlardan farkı nedir? Hidrojen yakıtlı araçlar, pil bataryalarında bulunan kimyasal reaksiyonlar sayesinde kendi elektriklerini kendileri üretiyorlar. Böylelikle üretilen elektriği motora aktarılarak hareket sağlanırken egzoz gazı olarak da açığa yalnızca su buharı çıkıyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz