Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Teknoloji devi Samsung, şimdi de çip üretimi konusunda rekabete girmeye hazırlanıyor. Güney Koreli şirket, iddia edildiğine göre, Apple ve Qualcomm ile rekabet etmeye hatta bu rekabette onlara karşı kazanmaya kararlı. Çünkü iddialara göre şirket kendi GPU’sunu üretmek için kolları sıvıyor.

Güney Kore’nin en büyük teknoloji devlerinden birisi olan Samsung, akıllı telefon ve diğer ürünleri ile rakiplerine karşı oldukça güçlü olan konumunu daha da güçlendirmeye hazırlanıyor olabilir. Çünkü iddialara göre Samsung, Apple ve Qualcomm’u GPU üretimi konusunda geride bırakmak istiyor. İşte detaylar!

Samsung GPU Üretebilir!

Exynos 2200’ün içinde bulunan Xclipse 920 GPU’su, AMD ve Samsung arasında yapılan bir ortaklığın işlem birimi idi. Öyle ki, bu durum aslında Samsung için son derece büyük bir ilk adım olarak görülüyor. Samsung’un bu önemli adımının ardından ise daha sonrasında daha büyük bir adım atacağı düşünülüyor. Sektör konusunda önemli analizler yapan kaynaklara göre bu konuda şirketin bu hamlesinin bir öncekinden daha büyük olacağı yönünde de yorumlar geliyor. Bu noktada ise iddia edildiğine göre şirket, mobil cihazlarında kullanmak için kendi GPU’larını üretmeye başlayabilir. Ve bu adımı ile de gerçekten tasarlamış olduğu o büyük hamleyi gerçekleştirmiş olabilir.

Amaç Apple ve Qualcomm’u GPU Üretiminde Geride Bırakmak

Bilindiği gibi Samsung’un Exynos 2200 yonga seti kapsamında, popüler grafik işlem birimi üreticisi olan AMD ile birlikte üretmiş oldukları RDNA2 mimarili GPU bulunuyor. Samsung bu ortaklıktan ve işbirliğinden hedeflemiş olduğu sonucu elde etmiş durumda. Şimdi ise bunun devamını getirmek istediği düşünülüyor. Hatırlanacağı gibi Samsung daha önce de GPU üretmeyi denemiş ancak bu konuda istediği başarı ve performansı yakalayamamıştı. Fakat Exynos 2200 yonga seti, performans açısından istenilen beğeniyi toplamayı başardı. Bu nedenle de şirket kendi GPU’sunu üretme planlarını artık hayata geçirebilecek düzeyde bir adım atıyor. Diğer yandan üretim maliyetlerini düşürmek açısından değerlendirildiğinde de kendi GPU’sunu üretmek Samsung için maliyetlerin düşmesine neden olacak. Böylelikle kendi GPU’sunu üretip hem performans konusunda hem de maliyet avantajı konusunda rakiplerinden öne geçmeyi planlıyor diyebiliriz.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz