Salı, Haziran 22, 2021
Ana SayfaTeknolojiApple, 5 nm Mimariye Sahip İlk Bilgisayar İşlemcisi M1’i Tanıttı

Apple, 5 nm Mimariye Sahip İlk Bilgisayar İşlemcisi M1’i Tanıttı

Kaliforniya merkezli teknoloji üreticisi Apple, bugün düzenlediği “One More Thing” etkinliğinde yeni 13 inç MacBook Pro, yeni MacBook Air’i, Mac Mini’yi ve dünyanın 5 nm mimariye sahip ilk bilgisayar işlemcisi M1 ‘i tanıttı.

ABD’li teknoloji üreticisi Apple, bu sene üçüncü ve muhtemelen sonuncu olacak son etkinliğini düzenledi. One More Thing (Bir Şey Daha) ismiyle düzenlediği etkinlik Apple.com üzerinden canlı bir şekilde düzenlendi. Şirket ilk olarak 15 Eylül’de yeni iPad ve Apple Watch modellerini tanıtmıştı. Apple, iPhone 12 serisini ise pandemi sebebiyle yaşanan tedarik sıkıntıları yüzünden ekim ayında düzenlediği etkinlikte görücüye çıkarmıştı. Şirketin her iki etkinlikte de Silicon işlemcili bir Mac tanıtması bekleniyordu. Ancak Apple, WWDC’de de bahsettiği kendi işlemcili bilgisayarlarını bugün düzenlediği One More Thing etkinliğide resmi olarak tanıttı. 

Apple’ın lansmanda tanıttığı ilk ürün, dünyanın 5 nm mimariye sahip ilk bilgisayar işlemcisi M1 oldu. M1 işlemcisi, tıpkı iPhone 12 serisine güç veren A14 işlemcisi gibi 5nm mimari ile üretildi. Apple, M1’i tanıtırken üzerinde durduğu konu ise işlemcinin Watt / performans dengesinin başarısı oldu. Apple’ın SoC’si olan ve Mac cihazlara önemli oranda performans artışı yaşatacak olan M1 kullanıcılara neler sunacak?

M1, 5 nm mimariye sahip ilk bilgisayar işlemcisi

Apple’ın yeni işlemcisi M1, 5 nm mimariye sahip olan 16 milyar transistörü bünyesinde barındırıyor. Bu işlemci, CPU, GPU ve ön bellek gibi donanımları da tek bir çatı altında topluyor. CPU’da 8 çekirdek kullanılıyor. Söz konusu 8 çekirdeğin dört tanesinin yüksek performans, diğer dört tanesinin ise yüksek verimlilik sağlamak adına kullanıldığı belirtiliyor. Apple’dan duymaya alışık olduğumuz bir iddia da bu lansmanda elbette ki geliyor. Apple, M1 işlemcisinde bulunan CPU çekirdeğinin dünyanın en hızlısı olduğunu belirtiyor. 

Apple’ın M1 işlemcisinde bulunan yüksek verimlilik çekirdekleri çift çekirdekli MacBook Air ile benzer hız sunuyor. Ancak bunu çok daha verimli bir şekilde gerçekleştirdiği aktarılıyor. Apple’ın da lansmanda belirttiği gibi M1’in en önemli özelliği performans verimliliğiydi. Şirket, M1’in CPU’sunun da Watt başına en iyi performansı sunduğunu aktarıyor.

Apple, lansmanda ayrıca performans verimliliğini PC yongalarıyla da kıyasladı. Apple’ın belirttiğine göre, PC yongalarının 10 Watt ile verdiği gücü dörtte bir güç tüketimi ile sunacak. Şirketin M1 işlemcisinin içinde ayrıca 8 çekirdeğe kadar destekleyen GPU da yer alıyor.

Apple ‘ın M1 işlemcisi tüm uygulamalarla uyumlu olacak

Apple, One More Thing lansmanında tanıttığı M1 işlemcisinin tüm uygulamalarla uyumlu bir şekilde çalışacağını da belirtti. Şirket bu noktada, Final Cut Pro’nun altı kata kadar daha hızlı olduğunu ve Logic Pro’nun ses parçalarının üç katına kadar daha hızlı işleyebileceğini belirtiyor. Apple ayrıca tüm uygulamaların M1 işlemcisi için de optimize edildiğini aktarıyor. Adobe gibi üçüncü parti uygulamalar da M1 ile uyumlu bir şekilde çalışabilecek. Apple, M1 ile uyumlu Lightroom’u bu yılın sonlarında uyumlu hale getirecek. Photoshop uygulaması ise önümüzdeki sene M1 ile uyumlu çalışabilecek.

İlginizi Çekebilir:

Apple Türkiye Satışları Durdurdu! iPhone 12 mi Geliyor?

Spotify, ‘Apple Watch’ta iPhone’a Bağlanmadan Çalma Özelliği Edindi 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR