Fujifilm GFX100S Fotoğraf Makinesi

Japon teknoloji şirketi Fujifilm, yeni aynasız fotoğraf makinesi ‘GFX100S’ ve X serisinin yeni üyesi ‘X-E4’ aynasız kamerasını tanıttı. Yapılan tanıtımda, büyük format kamera sistemi için dünyanın en geniş diyaframlı AF lensi ‘GF80mm F1.7’ ve X serisi dijital kameralar için yeni değiştirilebilir lensler de görücüye çıkarıldı.  

Japon teknoloji şirketi Fujifilm, yeni aynasız fotoğraf makinesi ‘GFX100S’ ve X serisinin yeni üyesi ‘X-E4’ aynasız kamerasını tanıttı. Yapılan tanıtımda, büyük format kamera sistemi için dünyanın en geniş diyaframlı AF lensi ‘GF80mm F1.7’ ve X serisi dijital kameralar için yeni değiştirilebilir lensler de görücüye çıkarıldı. ‘GFX100S’in, dünyanın en kompakt ve yüksek performanslı büyük format kameralarından biri olduğu ifade edildi. ‘GFX100S’, 44 bin 995 liralık bir fiyat etiketiyle satışa sunulurken ‘X-E4’, 6 bin 399 liradan piyasaya sürüldü. Bununla birlikte; ‘GF80mm F1.7 R WR’ 17 bin 299 liralık, ‘XF70-300mm F4-5.6 R LM OIS WR’ 5 bin 999 liralık, ‘XF27mm F2.8 R WR’ ise 3 bin 699 liralık bir fiyat etiketiyle raflardaki yerini aldı.  

Kullanıcıların, ürünlerin tamamını tüm dünya ile aynı anda Mart ayı başında ‘Fujifilmshop Showroom’larından ve ‘Fujifilmshop.com’ web mağazasından satın alabilecekleri ifade edildi. Türkiye’de ürünlerini ABD fiyatları ile satışa sunma iddiasını taşıyan ve 2+1 sene genişletilmiş garanti hizmetini ücretsiz sağlayan Fujifilm’in, bu yaklaşımını yeni ürünlerde de devam ettirdiğinin de altı çizildi. Aktarılan detaylara göre; GFX100S, büyük format dijital fotoğrafçılıkta daha önce hiç görülmemiş bir seviyede AF performansı sunuyor. Fujifilm’in mevcut GFX sistemi fotoğraf makinelerinden daha gelişmiş özelliklere sahip olan cihaz, 900 gram ağırlığında geliyor. 15 cm genişlik, 10.4 cm uzunluk ve 8.7 cm derinliği ile GFX100S’ün kompakt gövdesinin boyutlarının, birçok ‘full-frame’ kamera ile karşılaştırılabileceği ifade ediliyor.  

‘Fufilm X-E4’, X serisinin en hafif ve küçük kamera gövdesine sahip olma niteliği taşıyor,

Fujifilm X-E4 Kamera

Şirket; dahili görüntü sabitleme sistemi (IBIS) bulunan, tipik bir ‘full-frame’ sensörün fiziksel ebatlarının yaklaşık iki katı büyüklüğünde olan ve 102 MP görüntü sensörüne sahip olan GFX100S’in fotoğraflarda muazzam bir alan derinliği, çok geniş bir dinamik alan, mükemmel renk üretimi ve olağanüstü yüksek ISO performansı konusunda daha küçük sensörlere kıyasla avantaj sağladığına işaret ediyor.  

Şirketin yeni aynasız fotoğraf makinesi Fufilm X-E4’ ise X serisinin en hafif ve küçük kamera gövdesine sahip olma niteliği taşıyor.  364 gram ağırlığı ve 121.3 mmx72.9 mmx32.7 mm ölçüleri ile cihaz, ‘X’ serisinin değiştirilebilir lensli en kompakt 4. kuşak fotoğraf makinesi olarak öne çıkıyor. Hareketli arka LCD ekranı bulunan ürün, tasarımıyla klasik film kullanan makinelerden ilham alıyor. Kompakt kamera ayrıca; X serisi kameralarda bulunan 26.1 megapiksel ‘X-Trans CMOS 4’ sensörü0.02 saniye ‘AF’ performansı ve renk teknolojisi ile hızlı, kolay ve keyifli bir fotoğrafçılık deneyimi yaşatmayı hedefliyor. 

Fujifilm’in büyük format sistem için tasarlanmış olan dünyanın ilk ‘F1.7’ değiştirilebilir AF objektifi olan ‘Fujinon GF80mm F1.7’ de Fujifilm’in GFX serisi objektifleri arasında en geniş diyaframa sahip model olma niteliği taşıyor. ‘GF80mmF1.7 R WR’ lenste, 9 adet yuvarlanmış diyafram yaprağı bulunuyor ve bunlar, her GFX sistem makinesi ile köşeden köşeye keskinlik için kısılabiliyor veya konu ile arka plan arasında ayrım olan ve yumuşak ‘bokeh’ efekti içeren fotoğraflar üretmek için açılabiliyor. 99.2 mm uzunluğu, 795 gram ağırlığı ve 77 mm filtre çapı ile ‘GF80mm F1.7’ lensin, hem dış mekan hem de stüdyo için elverişli olduğu ifade ediliyor.  

‘FUJINON XF27mmF2.8 R WR’ lens, kompakt tasarımı ile öne çıkıyor

Fujinon Lens

Fujifilm’in ‘X’ serisi dijital kameralar için yeni değiştirilebilir lenslerinden ‘FUJINON XF27mmF2.8 R WR’ lens ise kompakt tasarımı ile öne çıkıyor. Fotoğrafçılar; lensi taşınabilirliği, görüntü kalitesi ve hava şartlarına dayanıklılığı nedeni ile ‘tak-dolaş’ lensi olarak sıklıkla kullanabiliyor. ‘XF27mmF2.8 R WR’ modeli artık kullanıcıların, diyafram ayarlarını makinenin ekranına veya vizörüne bakmadan görsel olarak da kontrol edebileceği ve ayarlayabileceği bir diyafram halkası sunuyor. Kompakt boyutuna rağmen yüksek kalitede fotoğraflar ürettiği belirtilen ‘XF27mmF2.8 R WR’ lens, en geniş diyaframlarda kullanıldığında bile gelişmiş görüntü çözünürlüğü sunuyor. Koleksiyondaki en ince ve en hafif XF lenslerden biri olan ürün, 23 mm uzunluk ve 84 gram ağırlık ile geliyor. ‘X-E4’ modeli ile birlikte kit olarak sunulduğunda ise gövde ve lensin toplam ağırlığı, yalnızca 448 gram oluyor.  

Makineden uzakta olan konular ve spor çekimler için tercih edilen ‘XF70-300mm4-5.6 R LM OIS WR’ lens de sunduğu makro kabiliyetleri ile çok amaçlı bir lens haline geliyor. Objektif sayesinde; hem uzakta uçan bir kuş hem de kullanıcının yanında bulunan bir çiçek, aynı lens ile fotoğraflanabiliyor. 580 gram ağırlığındaki ve 132.5 mm uzunluğundaki lens, kompakt ve hafif bir gövdeye sahip olma niteliği taşıyor. Ürün ayrıca, 5.5 stop optik görüntü sabitleme sistemi (OIS) sunarak özellikle uzun odak uzunluklarında ortaya çıkan sallanmaların etkisini azaltmaya yardımcı oluyor. Bunun yanında; lensin OIS kapasitesi, ‘FUJIFILM X-T4′ ve ‘FUJIFILM X-S10′ gibi makinelerde bulunan ve doğrusal kaymadan kaynaklanan sallanmaları azaltmaya yardımcı olan gövde dahili görüntü sabitleme sistemi (IBIS) ile birleştirilerek beş eksenli sabitlemeden faydalanılabiliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız. 

İlginizi çekebilir:

İçerik Üreticiler İçin Hazırlanan Fujifilm ‘Vlogger Kit’ Seti Satışa Sunuldu!

Fujifilm, İçerik Üreticilere Özel Olarak Geliştirdiği Yeni ‘X-S10’ Dijital Kamera Modelini Tanıttı!

Fujifilm, ‘Instax’ Analog Fotoğraf Makinesi Serisine Eklemeye Hazırlandığı ‘SQUARE SQ1’ Modelini Tanıttı! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz