Dijital Mecralar Komisyonu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sosyal medya platformlarının kontrol altına alınması gerektiği ile ilgili açıklamalarının ardından AK Parti, sosyal medya düzenlemesine ilişkin bir kanun teklifi çalışması hazırlamıştı. Yaşanan bu gelişmelerin ardından ise TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’ne yapılan ihdasla meclis içerisinde Dijital Mecralar Komisyonu kurulmasının da önü açıldı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kısa bir süre önce doğum yapan kızı Esra Albayrak’a sosyal medya üzerinden edilen hakaretlere yönelik tepki göstermiş ve sosyal ağların kontrol altına alınması gerektiğini ifade etmişti. Bunun üzerine AK Parti, sosyal medya düzenlemesine ilişkin bir kanun teklifi çalışması hazırlamıştı ve düzenlemeye ilişkin ilk detaylar ortaya çıkmıştı. Yaşanan bu gelişmelerin ardından ise TBMM’de sosyal medya düzenlemelerine ilişkin yeni bir komisyon kurulmasına karar verildi.  

Aktarılan detaylara göre; TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’ne yapılan ihdasla meclis içerisinde bir Dijital Mecralar Komisyonu kurulmasının da önü açıldı. Yeni komisyon, plan bütçede görüşülen mini torba teklifine eklendi. Oluşumun; sosyal medya, internet ve bilişim gibi konuları ele alacağı ifade edildi.  

Sosyal medya komisyonu, 17 üyeden oluşacak 

Sosyal Medya Komisyonu

Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki Kanun’a ihdas edilen madde kapsamında kurulacak olan sosyal medya komisyonu, 17 üyeden oluşacak. Paylaşılan detaylara göre; bireylerin kişilik haklarına, özel hayatın gizliliğine ve diğer temel hak ve özgürlüklere aykırı, yahut çocukların fiziksel ve psikolojik gelişimlerine zarar verici şekilde internet kullanımının önlenmesi amacıyla TBMM bünyesinde ‘Dijital Mecralar İhtisas Komisyonu’ kurulacak. 

Kaynak: mynet.com

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Sosyal Medya Düzenlemesi ile İlgili Detaylar Belli Oldu! 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı: Sosyal Medya Düzenlemesi Yolda

Sosyal Medya Tasarısı Konusunda Partiler Arası Uzlaşma Yok  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz