Okuma Süresi
1 dakika

Bilim insanları, gelecekte elektronik cihaz kullanımı tamamen farklı bir noktaya getirecek bir teknoloji geliştirdi. Yapay zekâ destekli bu teknoloji, ellerinize sıktığınız bir sprey ile klavye olmadan bilgisayarda bir şeyler yazmanızı sağlıyor.

ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Stanford Üniversitesi’nde bulunan araştırmacılar, gelecekte klavye ihtiyacını tümüyle ortadan kaldırabilecek bir teknolojiye imza attı. Yeni teknoloji, Nature Electronics üzerinden yayınlanan bir araştırmada gösterildi.

Geliştirilen sistem, herhangi bir klavyeye ihtiyaç duymadan bilgisayarlarda yazı yazmaya imkân tanıyor. Bunu da cildinize sıktığınız bir sprey yardımıyla yapıyor. Her ne kadar çok ilginç olsa da yanlış duymadınız. Bu spreyi tıpkı güneş kremi sürer gibi ellerinize sıkıyorsunuz ve klavye ihtiyacınız tamamen ortadan kalkıyor.

Sprey, Yapay Zekâdan Yardım Alıyor

Bir ‘akıllı cilt’ olarak da adlandırılan bu teknolojinin detaylarına birlikte göz atalım. Uzmanlar, spreyi biyouyumlu bir malzemeden üretmiş. Sistem, makine öğrenimi yardımıyla klavyede hangi kısma bastığınızı belirleyebiliyor ve hareketlerinizi izliyor. Bu sayede fiziksel klavye ihtiyacı ortadan kalkıyor. Yukarıdaki videodan nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

Bu biyouyumlu cildin, eldiven veya diğer benzer teknolojilerden ince olmasından dolayı daha az rahatsız edici olduğunu ve daha kolay bir kullanım sunduğunu söylemek de mümkün. Araştırmacılar, spreyin ciltle birlikte bükülebilen ve hareket edebilen bir malzemeden yapıldığını söylüyor. Bu malzeme, hareketleri algılayan ve onları yapay zekâya gönderen sensörlere sahip. Ellerinizle görünmez, sanal bir klavyeye bir şeyler yazıyorsunuz, sonrasında ise sistem ne yazdığınızı tahmin ediyor.

Akıllı Telefon Uygulamaları İçin de Kullanılabilecek

Tüm bunların yanı sıra bilim insanları, teknolojinin sadece klavyeler ile sınırlı olmadığını aynı zamanda akıllı telefonlardaki uygulamalar için de kullanılabileceğini söylüyor. Hatta sanal gerçeklik için bile kullanılabileceğini belirtiyorlar. Böyle bir şey gerçekleşirse yeni teknoloji, VR’da gerçekten bir şeyler hissetmenizi sağlamayacak. Fakat şu an kullanılan eldivenlerden çok daha rahat bir kullanım sunma potansiyeline sahip.

Söz konusu sprey her ne kadar çok etkileyici görünse de büyük eksikliklere de sahip. Yapay zekâ, bazen yapılanları doğru şekilde anlayamayabiliyor ve önemli hatalar ortaya çıkıyor. Bu yüzden şimdilik bu teknolojinin geleneksel klavyenin yerini alması zor gibi görünüyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz