Impossible Foods, bugün resmen bitki bazlı nuggets ‘larını piyasaya sürdü. Çoğunlukla soya proteini ve ayçiçek yağından üretilen nuggets’lar ilk olarak ABD genelindeki seçkin restoranlarda satışa sunulacak.  Bu ay içinde ise marketlerin dondurulmuş reyonlarında satılacak. 

Bitki bazlı nuggets üreteceğini bu yılın başlarında duyuran Impossible Foods, bu konu hakkında alaycı bir şekilde yorumlanmıştı. Ancak et ürünlerini bitki bazlı üretme gayesini yürüten şirket, bugün resmi olarak bitki bazlı nuggets’larını piyasaya sürdüğünü duyurdu. Şirket ilk olarak ABD’deki seçkin restoranlarda daha sonra ise marketlerdeki dondurulmuş satış reyonunda ürünlerini satışa sunacak. 

Impossible’a göre, nuggets’lar hayvan bazlı tavuk nuggets’larından yüzde 40 daha az doymuş yağ ve yüzde 25 daha az sodyum içeriyor. Impossible Foods Başkanı Dennis Woodside yaptığı açıklamada, “Teknoloji platformumuz, hayvansal versiyonlardan her şekilde daha iyi performans gösteren protein kategorilerinde hayvansal ürünleri yeniden yaratmamıza izin veriyor” dedi.

Bitki bazlı nuggets ‘larda gereken protein ve yağlar bulunuyor

Bir Impossible sözcüsü ise, bitki bazlı nuggets’ların  protein, yağlar ve besinlerin bir kombinasyonundan yapıldığını belirtti:  “Nuggets’lara doğru ısırığı vermek ve diyetimiz için önemli olan yüksek kaliteli proteini sağlamak için temel olarak soya proteini kullanıyoruz. Bundan sonra, ağızda yağlı ve sulu bir his yaratmak için ayçiçek yağı, lezzetli tavuk lezzetimizi oluşturmak için pişirme sırasında reaksiyona giren amino asitler ve şekerler gibi basit besinler ve beslenme için vitaminler kullanıyoruz. Ayrıca ürünü bir arada tutmak ve nemi muhafaza etmek için nişasta ve metilselüloz gibi yaygın mutfak malzemeleri kullanıyoruz, bu da hayvan etine kıyasla daha fazla lif avantajına sahip.”

Impossible, aslına bakılırsa ‘sahte’ tavuk kanadı ya da nuggets’larla çıkan ilk şirket değil. Şirketin başlıca rakibi Beyonda, birkaç ay önce bir dizi ‘tavuk’ ürünü tanıttı. Ayrıca Gardein ve Boca gibi şirketler yıllardır ‘sahte tavuk’ yapıyor. Ancak tavuğun popüler bir protein kaynağı olması, daha fazla şirketin bitki bazlı alternatif üretmesinin önünü açtığı için kötü bir fikir değil. Bunun yanı sıra elbette ki vegan ya da vejeteryan kişiler için de iyi bir alternatif oluşturabilir. 

Impossible’ın bitki bazlı nuggets’ları restoranların yanı sıra ülke içinde Walmart, Albertsons, Kroger, Gelsons, Safeway, Shoprite ve Giant marketlerde de satışa sunulacak. Yaklaşık 20 parçalık paketlerde satılan bitki bazlı nuggets’lar 7,99 dolardan raflarda yerini alacak. 

İlginizi Çekebilir:

Üç boyutlu yazıcıyla bitki bazlı ‘’en gerçekçi’’ et üretildi

Metro Market, 2021 Sonuna Kadar Tüm Kategorilerde Vegan Ürün Bulundurmayı Hedefliyor! 

Vicrains ile Poco X3 GT PUBG testi : Söylendiği kadar iyi mi? Isınıyor mu?:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz