Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Çinli otomobil üreticisi XPeng Motors, ‘dünyanın ilk robot midillisi’ni görücüye çıkardı. Çocuklar için geliştirilen akıllı bir oyuncak olan ilk robot midilli ‘Little White Dragon’ çevre bilincine sahip ve duygusal etkileşime girebiliyor. 

Çin merkezli elektrikli ve otonom otomobil üreticisi Xpeng, dünyanın ilk binilebilir robot midillisi ‘Little White Dragon’ u tanıttı. 

Şirketin yaptığı açıklamalara göre robot midilli, yenilikçi bir gövde ve eklem tasarımını benimsiyor. Ayrıca gerçek bir midilli şekline ve doğal bir yürüyüşe sahip olarak geliyor. Aktarılan bilgilere göre, tasarımcılar robot midilliyi tasarlarken tek boynuzlu attan ilham almışlar. 

Detaylara göre dünyanın ilk robot midillisi,  çevreyi ve nesneleri tanımlayabiliyor, haritalar oluşturabiliyor. Ayrıca kameralar ve LiDAR aracılığıyla yollar planlayabilen ve otonom hareket, hedef takip ve engellerden otomatik kaçınma işlevlerine sahip otomotiv sınıfı bir akıllı sürüş sistemini bünyesine barındırıyor. 

Robot midilli kullanıcıyla etkileşime giriyor

Çocuklar için geliştirilen robot midilli güçlü ses etkileşimine, yüz ve ses tanıma özelliğine de sahip. Etkileşime geçtiği kişiyle, ekranı aracılığıyla duygularını ifade edebiliyor ve ayrıca dokunsal algılama özelliği de bulunuyor. 

Özel bir sürüş sistemi ve güvenli sürüş aksesuarlarıyla gelen robot midilli, XPeng’e göre, çocuklar tarafından rahatlıkla kullanılabiliyor. Şirketin amacı ise robot midillinin çocukların ilk akıllı aracı olabilir. 

Robot midilliye çocukların binmesinin yanı sıra, kullanıcıların alışveriş yaparken, gece koşarken veya yürüyüş yaparken eşyalarını taşımak için kullanmalarına olanak tanıyan özel yükleme aksesuarları da bulunuyor. Detaylara göre robot midilli gücü azaldığında şarj etmek için şarj standına bağımsız olarak dönebiliyor. 

Dünyanın ilk robot midillisi olan ‘Little White Dragon’un fiyatını ve çıkış tarihini açıklamadı. Bunun yanı sıra robot midillinin maksimum yük kabiliyeti hakkında da henüz bir açıklama yapılmadı. 

İlginizi Çekebilir:

Güney Kore, Kuzey Kore Sınırına Kontrol İçin Robot ve Yapay Zeka Destekli Gözetleme Sistemleri Konuşlandıracak 

Türkiye’nin İlk Robot Oyuncusu Birol Güven’in Filminde Yer Alacak

Xiaomi Sürpriz Yaptı: Robot Köpek CyberDog ‘u Tanıttı!

En Çok Oynanan Oyunlar, Google Yüzünden Zayıflayan Hafızamız, Robot Yunuslar – DigiToll #26:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz