Üç boyutlu yazıcı kullanarak şimdiye kadar yapılmış bitki bazlı en gerçekçi et üretildi. Novameat isimli proje ile, besin değerleri taşıyan ve gerçek etin maliyetiyle aynı maliyette olan yapay et üretildi.

İlerleyen dönemlerde özellikle hamburgerlerde kullanılan etlere alternatif olması beklenen yapay etler için çalışmalar devam ediyor. Daha önce de bitki temelli alternatif etler ile ilgili girişimler gerçekleşmiş, ancak etlerin maliyeti ve beklenen tadın verilemeyişi çalışmaları devam ettirmişti. İspanyalı bir gruba ait olan Novameat isimli projeyle ise söz konusu et üretimi ‘’en gerçekçi’’ haliyle gerçekleşti.

Yapay et üretiminde bütün parça şeklinde et üretmek hamburger köftesi üretmekten oldukça zor. Ancak Novameat projesinde gerçekleşen çalışmalarda, bütün parça şeklinde en gerçekçi et üretilebildi. Hatta yapay et ile gerçek etin maliyetinin aynı olduğu belirtildi.

Marketlerde satın alınan et gibi görünen ve Novameat Steak 2.0 olarak adlandırılan yapay etin içinde bezelye, deniz yosunu ve pancar suyu bulunuyor.

Üretim için üç boyutlu yazıcı kullanıldı

Novameat Steak 2.0 olarak isimlendirilen yapay ette, bahsi geçen malzemelerden ince lifler üretmek için 3 boyutlu yazıcıdan yardım alındı. Üretilen ince lifler sayesinde üretilen ürün; aynı normal etler gibi ‘’etsi’’ bir görünüme kavuştu.

Çalışmaları gerçekleştiren firma, birkaç ay içerisinde formülü kesinleştirip etin tadını sabitlemeyi hedefliyor.

Şu an için üretilen her 50 gram et için 1.50 dolar harcanıyor. Şirket bu fiyatın marketlerdeki et fiyatlarına yakın olduğunu söylüyor. Eğer yapay etin üretim maliyeti ucuzlaştırabilir ve etin lezzeti de yakalanabilirse bitki temelli yapay etlerin piyasaya sürülme fikri ortaya çıkabilir.