Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Teknoloji devi Google, “5.0” üzerindeki Android sürüme sahip olan telefonların deprem takibi yapmaya başlayacağını ve mini bir deprem-ölçer (sismograf) işlevi göreceğini açıkladı. Aktarılan detaylara göre; Google, özelliğin kullanılabilmesi için dünyadaki tüm Android telefonlardan veri toplayacak. Fakat şimdilik, yalnızca ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki kullanıcılar doğrudan depreme ilişkin bildirim alacak.  

ABD merkezli teknoloji devi Google, “5.0” üzerindeki Android sürüme sahip olan telefonların deprem takibi yapmaya başlayacağını ve mini bir deprem-ölçer (sismograf) işlevi göreceğini açıkladı. Aktarılan detaylara göre; Google, özelliği uygulamaya koyabilmek için dünyadaki tüm Android telefonlar tarafından algılanan sismik verileri kendi veri tabanında toplayacak ve kullanıcılara hasarı minimuma indirebilmek adına bir uyarı mesajı gönderilmesini hedefleyecek. Başlangıçta yalnızca; ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki kullanıcılar, doğrudan depreme ilişkin bildirim alacak.  

Google, söz konusu sismik dalga etkinliği verilerini arama sonuçlarında da kullanacak. Kullanıcılar, “deprem” veya “yakınımdaki deprem” ifadelerini arattığında telefonlardan gelen sismik veriler bir araya toplanacak ve bu veriler, belli bir alandaki pek çok kişinin olağan dışı hareketler yaşadığını gösteren özel bir Google sunucusuna gönderilecek. Bu sayedeherhangi bir telefon, bir veriyi yanlış bir şekilde algılarsa Google onun deprem olup olmadığını ayırt edebilecek. Çoğu akıllı telefon sensörümerkez üssünün yaklaşık 1 kilometre içindeki ve 3.1 şiddeti üzerindeki depremleri algılayabilecek. 

Google deprem algıladığında, ana ekranda kırmızı bir deprem uyarısı görünecek

Google Deprem Uyarısı

Diğer yandan; kullanıma sokulan uygulamanın, depremlerin sık görüldüğü ve hala geleneksel sensörlerin kullanıldığı gelişmekte olan ülkelerdeki can ve mal kaybını minimuma indirmesi hedeflenecek. Google deprem takibi işlevinin etkinliği kanıtlanırsa Androidgöndereceği uyarılarla deprem başlamadan önce insanların kendilerini emniyete alabilmesini sağlayacak.

Google, Kaliforniya eyaleti sakinlerini deprem hakkında bilgilendirmek için “U.S. Geological Survey” tarafından geliştirilen “ShakeAlert” bildirim sistemini kullanacak. Kaliforniya’da yaşayan Android kullanıcılarının, bu sayede telefonlarına ayrı bir “ShakeAlert” uygulaması indirmelerine gerek kalmayacak. Uygulama, depremlerin net bir şekilde önceden tahmin edilmesini mümkün kılmasa da yakınlardaki sismik hareketler hakkında kullanıcıları uyaracak. Google, bir deprem algıladığında Android cihazların ana ekranında kırmızı bir deprem uyarısı görünecek. Google deprem uyarılarının dünya genelinde ne zaman kullanıma açılacağı ise henüz bilinmiyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Epic Games ve Google Davasında İlginç İddia! 

Fortnite, Google Play Store ve AppStore’dan Kaldırıldı!

Apple Watch’lara Yeniden Google Haritalar Desteği Gelecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz