Fortnite Google Play Store
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Fortnite, kendi bünyesine oyun içi ödeme sistemi eklediği gerekçesiyle AppStore’un ardından Google Play Store platformundan da kaldırıldı. Oyunun çatı şirketi Epic Games ise konuya ilişkin yeni bir açıklama yaparak Google ve Apple’a dava açtığını açıkladı. 

AppStore ve Google Play Store’da uygulamalar, platform politikaları gereği mağaza içi faturalandırma sistemini kullanmak zorundalardı. Bu da uygulama geliştiricilerin, kullanıcılarına herhangi bir hizmet satışı yaparken söz konusu platformlara belli bir oranda komisyon vermek zorunda olmaları anlamına geliyordu. Fortnite ise kısa bir süre önce yeni bir güncelleme yayınlayarak yeni bir oyun içi ödeme sistemini oyuna entegre etmişti. Bu sayede oyuncular, oyun içinde kullanılan ‘V-Papel’ isimli parayı daha uygun fiyatlara satın alabiliyorlardı. Şirket, bu hamlesiyle hem kullanıcılarına oyun içi hizmetleri daha uygun fiyatlara satmayı hem de bu satışlardan daha fazla kar elde edebilmeyi hedeflemişti.  

Yaşanan bu gelişmelerin ardından Apple, Fortnite’ın AppStore kurallarını ihlal ettiğini açıklayarak oyunun iOS sürümünü AppStore’dan kaldırdı. FortniteAppStore’dan sonra Google Play Store platformundan da kaldırıldı. Google ise konuya ilişkin açıklamasında Fortnite’ın politika ihlali gerekçesiyle uygulama mağazasından kaldırıldığına işaret etti. Bununla birlikte; bu konuyla ilgili Epic Games ile görüşmeye hazır olduklarını belirten teknoloji devi, Fortnite’ı yeniden platforma eklemeye sıcak baktıklarını da sözlerine ekledi.  

Epic Games, Google ve Apple’a dava açtığını duyurdu

Epic Games Google Dava

Diğer yandan oyunun çatı şirketi Epic Games, konuyla ilgili açıklamalar yaparak Google ve Apple’a dava açtığını duyurdu. Apple’ın rekabeti engellemeye çalıştığını dile getiren video-oyunu devi, açıklamasında Apple hakkında ‘canavar’ ifadesine yer verdi. Bununla birlikte şirket, Google’ın pazarda tekelleşmeye çalıştığına ve kullanıcılarına kötü niyetle yaklaştığına da işaret etti. Google’a açılan davanın aynısının, Apple’a açıldığının da altı çizildi.  

Ayrıca, Epic Games’in remi YouTube kanalı üzerinden konuyla ilgili yeni bir video da yayınlandı. Şirket; oyuncuları “#FreeFortnite” etiketiyle paylaşım yapmaya davet ettiği videoda, Apple tekeline karşı koyduğu için Apple’ın Fortnite’ı 1 milyara yakın cihazdan engellediğine işaret etti.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Fortnite Oyununa, Kaptan Amerika Karakteri Geldi!

Fortnite 2. Bölüm 3. Sezon Yayınlandı – İlk İzlenimler

Fortnite Cihaz Etkinliği Twitch ‘te Eş Zamanlı İzleyici Rekoru Kırdı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz