Google'da Reklam Verenlerin İsim ve Konum Bilgileri
Okuma Süresi
2 dakika

Google, kendi reklam platformunun kötüye kullanılmasını engelleyebilmek adına yeni bir hamle yaptığını açıkladı. Teknoloji devi tarafından yapılan açıklamaya göre artık Google’da arama yapan kişiler, reklamverenlerin isim ve konum bilgileri ile ilgili detayları da görüntüleyebilecek. Yeni özellik, önümüzdeki aylarda tüm dünyada kullanıma açılacak.  

Son birkaç yıldır arama motorları üzerinden pek çok asılsız bilgi ve yalan haberin kolaylıkla yayılabilmesi nedeniyle Google, kendi reklam platformunun da kötüye kullanılmasını engelleyebilmek adına bazı yeni hamleler yapıyordu. Belli bir kategori içerisindeki reklamverenlerin kimlik doğrulama işlemi yapmasının zorunlu hale getirilmesi ise teknoloji devinin bu amaçla attığı adımlardan yalnızca bir tanesiydi. Buna göre tüm politik grupların, Google reklam platformu üzerinden herhangi bir reklam yayına sokmadan önce kendi kimliklerini açığa çıkarmaları gerekiyordu. Şirket, yeni yaptığı bir açıklamayla kimlik doğrulama işlemi yapma zorunluluğu kuralını tüm reklam verenlere genişlettiğini duyurdu. Buna göre artık Google’da arama yapan kullanıcılar, reklamverenlerin isim ve konum bilgileri ile ilgili detayları da görüntüleyebilecek. Reklamverenler için ise kimliklerini açıklamak bir ön koşul ve zorunluluk haline gelecek. 

Teknoloji devi, konuyla ilgili açıklamasında reklamverenlerin artık Google’a kim olduklarını ve hangi ülkede faaliyet gösterdiklerini kanıtlayan dokümanlar sunmalarının bir gereklilik haline geldiğinin altını çizdi. Şirket, açıklamasında yapılan bu hamlenin kötü niyetli aktörleri saptayarak ve onların faaliyetlerini kısıtlayarak dijital reklam endüstrisinin daha sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesine destek olacağını da sözlerine ekledi. 

Bazı Google reklamları engellenebilecek 

Aktarılan detaylara göre söz konusu özellik, arama motorunun yalnızca yazılım ayağında kullanılabilir bir araç olmayacak. Yakın zamanda tüm kullanıcılar, söz konusu reklamı kimin verdiğini ve reklamın hangi ülke ağı üzerinden yayınlandığını görebiliyor olacak. Bunun için kullanıcıların reklam bölmesi üzerinde açılan “Neden bu reklam?” seçeneğine iliştirilmiş “Reklamveren hakkında” butonuna tıklamaları gerekecek. Daha sonra bu başlık altında, tüm reklamverenlerin isim ve konum bilgileri görüntülenebilecek.

Google Reklamları
Kaynak: beebom.com

Bununla birlikte kullanıcılar, bu kısımda belli bir reklamveren tarafından verilen reklamları görmeye devam etmeyi ya da engellemeyi seçebilecek. Böylelikle bazı zararlı Google reklamları da kullanıcılar tarafından engellenebilir hale gelecek. Arama motoruna eklenen yeni özellik, şimdilik sadece ABD ağı üzerinden kullanılabiliyor olsa da önümüzdeki aylarda küresel olarak da kullanıcı beğenisine sunulacak.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Google Meet sayfa düzeni, Zoom’a benzer bir tasarıma geçiş yapıyor

Google’dan sonra Apple da koronavirüs için hareketlilik raporu yayınlamaya başladı

Google, PlayStore’a çocuklar için eğitmen onaylı mobil uygulamalar ekleyecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz