Google Asistan Aile Anlık Konum
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Google, sesli asistanına aile kullanımını hedef alan bir dizi yeni özellik eklediğini duyurdu. Aktarılan detaylara göre; Google Asistan, sorulması halinde artık aile üyelerinin anlık konum bilgisini kullanıcılara söyleyebiliyor. Bununla birlikte; tüm aile üyeleri ile paylaşılan akıllı ekrana, herkesin görebilmesi için küçük notlar eklenebiliyor.  

ABD’li teknoloji devi Google, sesli asistana aile kullanımını hedef alan bir dizi yeni özellik eklediğini duyurdu. Eklenen özelliklerden en çok dikkat çekeni, “Hey Google, ailem nerede?” sesli komutu oldu. Aktarılan detaylara göre; Google Asistan, artık aile üyelerinin anlık konum bilgisini kullanıcılara söyleyebiliyor. Kullanıcıların, özellikten faydalanabilmek için Google Asistan’a yalnızca belli bir aile üyesinin o anda nerede olduğunu sorması gerekiyor. Şirketin sesli asistanı, daha sonra “Google Maps (Google Haritalar)” veya “Life360” gibi Google Asistan destekli diğer uygulamalar üzerinden ilgili aile üyesinin en son erişilen konum bilgisini alıyor ve kullanıcılara aktarıyor. Sesli asistana ayrıca, “Babam nerede?” gibi daha kişiselleştirilmiş sorular da sorulabiliyor.  

Bununla birlikte, özelliğin kullanılabilmesi için 13 yaşının üzerindeki diğer aile üyelerinin davet edilebileceği bir Google aile hesabına sahip olunması ve Google Maps (Google Haritalar)” üzerinden konum paylaşımının aktif hale getirilmesi gerekiyor. Söz konusu yeniliğin, özellikle dışarıda arkadaşlarıyla vakit geçiren veya okula gidip gelen küçük yaştaki aile üyelerinin takip edilebilmesi nedeniyle faydalı olabileceği tahmin ediliyor.  

Tüm yeni özelliklere, Google Asistan bünyesindeki ‘Aile’ sekmesi üzerinden erişilebiliyor 

Google Asistan Aile Sekmesi

Aile üyelerinin anlık konum bilgisi özelliğine ek olarak Google Asistan üzerinden artık, tüm aile üyeleri ile paylaşılan akıllı ekrana herkesin görebilmesi için küçük notlar da eklenebiliyor. Söz konusu notlar, saat 21.00’den sonra birlikte televizyon izleme veya çöpü dışarı atma gibi küçük görevlerden de oluşabiliyor. Bunun yanında, halihazırda var olan ‘Family Bell’ özelliğinin de yeni ses efektleri ve önerilen zil sesleri ile yeni bir güncelleme aldığı ifade ediliyor.  

*Kaynak: beebom.com

Diğer yandan; Google Asistan bünyesindeki akıllı ekranlar, artık daha küçük yaştaki aile üyelerine uygun eğitici ve eğlendirici içeriklere de erişebiliyor. Söz konusu içeriklere erişebilmek için kullanıcılar, “Hey Google, bugün ailemle ne öğrenebilirim?” sesli komutunu kullanıyor. Platforma yeni eklenen özelliklerin; akıllı hoparlörler, akıllı ekranlar, Android’ ve ‘iOS’ işletim sistemli telefonlar da dahil olmak üzere tüm Google Asistan destekli cihazlarda kullanılabildiği ifade ediliyor. Aile kullanımını hedef alan tüm özelliklereGoogle Asistan bünyesinde yeni oluşturulan ‘Aile’ sekmesi üzerinden erişilebiliyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

2020 Yılında Çıkan Samsung TV Modelleri İçin ‘Google Asistan’ Desteği Geliyor

Google Asistan, Kullanıcılar İçin Görüşmelerde Telesekreter Süresince Hatta Bekleyecek 

Google Asistan’a Alışverişler için Ses Tanıma Özelliği Ekleniyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz