Okuma Süresi
1 dakika
Twitter’dan sonra Meta’nın da uygulamaya başladığı paralı abonelik sistemi olan mavi tik, kullanıcıların profil bilgilerini değiştirmelerine kısıtlama getirdi.
Önce Twitter ardından da Meta. Dünyanın en büyük ve en yaygın sosyal medya platformları teker teker paralı abonelik yani mavi tik sistemine geçiyorlar. WhatsApp, Instagram ve Facebook’un çatı şirketi olan Meta, geçtiğimiz günlerde duyurduğu “Meta Verified” abonelik sistemine geçti. Ancak kullanıcılar profil fotoğraflarını bile değiştiremedikleri için oldukça şikayetçiler. İşte detaylar!

Meta Verified Kısıtlamaları Tepki Topluyor

WhatsApp, Facebook ve Instagram’ın çatı şirketi Meta, geçtiğimiz günlerde Twitter’ın ardından paralı abonelik sistemine geçeceğini duyurmuştu. Sistemin temel amacı Instagram ve Facebook kullanıcılarına hesap doğrulama olanağı sağlamak olarak açıklandı. Ancak sisteme abone olabilmek için 11,99 dolardan başlayan fiyatların ödenmesi gerekiyor. Diğer yandan Twitter Blue aktif edilir edilmez bazı ciddi sorunlar yaşanmıştı. Platforma abonelik yapan bazı kullanıcılar, ünlü isimlerin isim, bilgi ve fotoğraflarını kullanarak “taklitçi hesap“lar oluşturmuşlardı. Tüm bunlardan bir sonuç çıkaran Meta ise kendi uygulayacağı ücretli abonelik sisteminde önemli bir kısıtlama getirdi. Buna göre kullanıcılar Meta Verified abonesi olduklarında artık isimlerini, kullanıcı adlarını, doğum tarihlerini ve profil fotoğraflarını değiştiremiyorlar. Her ne kadar bilişim suçları ve güvenliği açısından önemli bir karar olsa da birçok kullanıcı bu duruma profil fotoğraflarını dahi değiştiremediklerinden dolayı tepkili.

Meta Verified’ın İşleyiş Şekli

Uygulamanın işleyişine göre abonelik için ödeme yapan bir kullanıcı, ödemesini yapar yapmaz artık yukarıda bahsettiğimiz profil bilgilerine ait bir değişiklik yapamıyor. Eğer kullanıcı bu bilgileri değiştirmek isterse tek çaresi aboneliği iptal ederek yeni bilgilerle yeniden abonelik oluşturmak. Ayrıca eğer kullanıcı mavi rozet almak isterde bu durumda kullanıcının resmi kimlik belgesi ile aboneliğe başvurması gerekiyor. Bu şekilde kim olduğunu resmi belgelerle kanıtlayabilen kullanıcılar Meta platformlarında doğrulama yapabiliyor. Bu konu hakkında soru sorulan Meta sözcüsü ise duruma bir açıklık getirdi. Bu durumun geçici bir süreç olduğunu ve yakın bir zaman içinde profildeki değişikliklerin yeni bir araç üzerinden yapılabileceğini ifade etti.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz