Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

ABD merkezli teknoloji üreticisi Google, Haritalar uygulamasına yeni bir özellik ekliyor. Google Haritalar ‘a eklenecek olan yeni özellik bir lokasyondaki koronavirüs yayılım durumunu gösterecek. Google Haritalar ’ın yeni özelliği tıpkı HES uygulamasında bulunan koronavirüs yoğunluk haritası gibi çalışacak.

Tüm dünyanın etkisi altında bulunduğu ve özellikle Avrupa’da ve ülkemizde büyük artışların başladığı bu dönemde pek çok şirket pandemiye yönelik yenilikler ve özellikler sunmaya gayret ediyor. Google da bu kapsamda Haritalar uygulamasına yeni bir özellik ekleyeceğini duyurdu. Yeni özellik kullanıcıların gidecekleri konumda bulunan koronavirüs durumunu gösterecek. Google’ın yeni özelliği Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasında bulunan yoğunluk haritasıyla oldukça benziyor.

Google Haritalar’a eklenen lokasyondaki koronavirüs yoğunluğu durumu, resmi kurumlardan alınan verilerle çalışacak. Kullanıcılar, yeni özellik sayesinde gidecekleri bir lokasyonda bulunan koronavirüs yayılımının son bir hafta içinde nasıl bir eğride ilerlediğini de takip edebilecek. Bununla birlikte Haritalar’ın yeni özelliğinde, söz konusu lokasyon için uygulanan tedbirler, yerel yetkililerin son açıklamaları ve test merkezleri ile ilgili de bilgi edinilebilecek.

Google Haritalar’ın yeni özelliği:

ABD merkezli teknoloji üreticisi Haritalar’a eklediği yeni koronavirüs lokasyon durumu özelliği hakkında detaylı bilgi paylaşmadı. Bu sebepten ötürü dünya genelinde kullanıcıya sunulacak özelliğin ne kadar detaylı bilgi vereceği ya da doğru bilgi verip vermeyeceği henüz bilinmiyor. Ancak verilen bilgilerin doğruluğundan %100 emin olunmasa bile en azından seyahat yapacak kişiler için önemli olacağı belli.

Google Haritalar ’a eklenecek olan koronavirüs yoğunluk haritası özelliği, Sağlık Bakanlığı’nın geçen aylarda kullanıma sunduğu Hayat Eve Sığar uygulamasında yer alan yoğunluk haritası ile oldukça benzer. Her iki uygulamada da kullanıcılar belli bir lokasyondaki koronavirüs yayılımının ne derecede olduğunu görebiliyor. 

Google’ın Haritalar uygulamasına ekleyeceği koronavirüs yoğunluk haritası şirketin geçen günlerde açıkladığı toplu taşıma araçlarının yoğunluğunu gösterecek özellikle birlikte kullanıcı hizmetine sunulacak. Google yeni özelliğinin dünya çapında hem iOS hem de Android ekosistemi için sunulacağını da belirtti.

İlginizi Çekebilir:

Apple Watch’lara Yeniden Google Haritalar Desteği Gelecek

Google Haritalar’da popüler yemekler işaretlenecek

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz