Perşembe, Kasım 26, 2020
Ana Sayfa Dijital Oppo, Tüketicileri 2021 Yılında ‘Find X3’ ile Kullanıma Sunulacak Olan ‘Mutlak Renk Yönetim Sistemi’ ile Tanıştırdı  

Oppo, Tüketicileri 2021 Yılında ‘Find X3’ ile Kullanıma Sunulacak Olan ‘Mutlak Renk Yönetim Sistemi’ ile Tanıştırdı  

Oppo, 2021 yılında tüketici beğenisine sunulacak olan ‘Mutlak Renk Yönetim Sistemi (Full-Path Color Management System)’ni tanıttı. Sistemin resmi sürümünün, gelecek yılın amiral gemisi olması beklenen ‘Find X3’ serisinin prömiyerinde tanıtılacağı ifade edildi.  

Çin merkezli teknoloji devi Oppo, 2021 yılında tüketici beğenisine sunulacak olan ‘Mutlak Renk Yönetim Sistemi (Full-Path Color Management System)’ni tanıttı. Sistemin resmi sürümünün, gelecek yılın amiral gemisi olması beklenen ‘Find X3’ serisinin prömiyerinde tanıtılacağı ifade edildi. ‘Mutlak Renk Yönetim Sistemi’nin; görüntü yakalama, depolama ve görüntülemede tam “DCI-P3” geniş gamını ve 10 bit renk derinliğini destekleyen ilk Android renk yönetim sistemi olma özelliği taşıdığı belirtildi. Şirket; sistemin, gerçek ve doğru renk üretimi ile olağanüstü bir görüntüleme deneyimi sunduğuna işaret etti.  

OPPO Ürün Müdürü Bai, konuya ilişkin açıklamasında “Renkler yaratıcılığa ilham veriyor ve gerçeklik algımızı etkiliyor. Bu yüzden, günlük yaşama daha fazla canlı ve yüksek kaliteli görseller sunmak için renk yönetimi sistemini her yönüyle geliştirdik. Find X2 Pro’nun mükemmel renk performansından güç alan yeni Mutlak Renk Yönetim Sistemi, 10 bit görüntü yakalamak ve HEIF formatını desteklemek için titizlikle geliştirildi. Kullanıcılarımıza kesintisiz ve sistematik bir renk deneyimi sunmayı hedefliyoruz. Bu deneyim, içerik oluşturucuların kendilerini tam anlamıyla keşfetme ve ifade etme arzusunu ortaya çıkaracak” ifadelerine yer verdi.  

Gelecekteki trendlerin geniş renk gamı ve yüksek renk derinliğinde yattığına inanan Oppo’nun Ar-Ge mühendislik ekibinin, temel sistemi ve donanımı iyileştirerek renk üretiminde düzgün bir iş çıkardığının altı çizildi. 10 bit yüksek renk derinliğine ve geniş “P3” renk gamına sahip “HEIF” formatındaki görüntüleri destekleyen sistemin; görüntü alımından hesaplamaya, kodlamaya, depolamaya, kod çözmeye ve son olarak görüntüyü sunmaya kadar tüm adımları kapsayan uçtan uca bir çözüm olarak öne çıktığı belirtildi.  

‘Mutlak Renk Yönetim Sistemi’, daha gelişmiş bir tanımlama algoritması ve donanım kullanıyor

Mutlak Renk Yönetim Sistemi

Aktarılan detaylara göre; bir yönetim sistemi olarak ‘Mutlak Renk Yönetim Sistemi’, görüntüleri yakalarken rengi kaydetmek için daha gelişmiş bir tanımlama algoritması ve donanım kullanıyor. Oppo’nun Ar-Ge mühendislerinin; bozulmaları düzeltme, çok çerçeveli karlanma azaltma ve algısal süper yüksek çözünürlük gibi algoritmalar geliştirdiği ifade ediliyor. Ayrıca Oppo’nun; ‘Dijital Örtüşme (Digital Overlap/DOL)’ HDR moduna eşlik eden görüntü sensörlerini destekleyeceği belirtiliyor. ‘DOL-HDR teknolojisi, farklı pozlama koşullarını tek görüntüde sentezliyor. Bu sebeple; parlak ışığa karşı fotoğraflar çekildiğinde bilecanlı renklerin yakalanması mümkün hale geliyor. 

Doğru donanıma sahip olunduğunda ise bir sonraki önemli faktör, kalibrasyon oluyor. Oppo’nun ekran kalibrasyon prosedürü, yaklaşık 0.4 ‘JNCD (Just Noticable Color Difference)’ profesyonel ve dijital film kalitesinde bir renk doğruluğu sağlıyor. Böylece her zaman, ekranda doğru bir görüntü sunuluyor. Bunun yanı sıraOPPO’nun tescilli algoritması, DCI-P3’ü renk alanının merkezindeki D65 beyaz noktaya göre ayarlayarak renk gamı uyumluluğunu garanti ediyor. 

10 bit renk derinliği; 8 bit derinlikle karşılaştırıldığında, renk farklarının getirdiği yapay görüntüleri gideriyor ve çekim ve düzenleme sonrasında görsel içeriğin kalitesini artırmak için renk gradyanını daha da geliştiriyor. Ayrıca bir JPEG görüntünün yaklaşık yüzde 50’si boyutunda olan yeni HEIF formatı; statik görüntüler, ‘Exif’, derinlik bilgileri ve dinamik videolar gibi birçok multimedya özelliğin, tam olarak destekleyerek kullanıcılara daha fazla yaratma özgürlüğü sağlamayı hedefliyor. Ultra yüksek renk derinliği ile uyumluluk sağlamak için HEIF formatını daha fazla geliştirmenin de mümkün olduğu ifade ediliyor. 

Oppo, sistemi geliştirmek için ‘Zhejiang Üniversitesi’ ile güçlerini birleştirdi

Oppo Zhejiang Üniversitesi

Diğer yandan; Oppo’nun ‘Mutlak Renk Yönetim Sistemi’, sistem düzeyinde temel bir işlev olmasının yanında akıllı özelliklere de sahip olma niteliği taşıyor. Şirketin, doğruluğu ve gerçekliğe bağlılığı sağlamak için ilk olarak renklerin her ekranda aynı şekilde gösterilmesini sağlayan tek bir standart elde etmeye çalıştığı ifade ediliyor. Şimdi ise kişiselleştirmeyle kullanıcı ihtiyaçlarını karşılamak için çıtanın daha derine indirildiği belirtiliyor.  

Paylaşılan diğer bilgilere göre; Oppo’nun Ar-Ge mühendislik ekibi, 2018’de akıllı telefon kullanıcılarının renk zayıflığıyla ilgili karşılaştığı zorlukların farkına vardı. Ekip; göz sağlığını göz önünde bulundurarak, daha iyi bir görsel deneyim için geniş bir kullanıcı kitlesinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere renk düzeltme konusunda sistematik araştırmalara devam etti. Kapsamlı bir renk düzeltme çözümü sunarak bir adım daha ileri gitmeyi hedefleyen şirket, renk zayıflığı olanlar üzerinde büyük ölçekli nicel ve nitel çalışmalar yürüttü ve renk düzeltme çözümünü Oppo Renk Düzeltme Çözümü 2.0’a yükseltti. 

Oppo, daha sonra potansiyel kullanıcılarla gerçekleştirdiği renk testlerinin doğruluk ölçümlerinden faydalanarak en iyi renk düzeltme çözümünü bulmak hedefiyle Zhejiang Üniversitesi’ ile güçlerini birleştirdi. Üniversitede görevli Renk ve Görüntü Bilimi Profesörü Dr. Luo Ming, konuya ilişkin açıklamasında “Günümüzde, insanların mutluluğu için bireysel farklılıkları daha fazla değerlendiriyoruz. Bu durumda geleceğin renk düzeltme sistemi son derece kullanıcı odaklı olacak. Kullanıcılar, akıllı telefonların paletinden renkler seçerek kendi benzersiz ve kişiselleştirilmiş ekranlarını oluşturabilecek ya da test ettikleri sistemi kalibre edebilecek” ifadelerine yer verdi.  

Yıllara yayılan inovasyonunOppo’nun akıllı telefon ekranlarında sunduğu renkleri yeni seviyelere taşıyacağı belirtildi. Gerçek, doğru ve kişiselleştirilmiş renk yönetimi sayesinde şirketin, kullanıcılara dünyayı deneyimlemenin ve yaşamı en renkli haliyle yakalamanın sezgisel yolunu sunmayı amaçladığı ifade edildi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Oppo, Genişletilebilir Ekranlı ‘Oppo X 2021’ Akıllı Telefon Modeli ve Yeni Artırılmış Gerçeklik Ürünlerini Tanıttı

Oppo Reno 4 Lite Detaylı İnceleme – Kamera ve Oyun Performansı Nasıl? 

Oppo Enco W51 Detaylı İnceleme

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TikTok Uygulamasının ABD Operasyonlarının Satışı İçin Son Gün, 4 Aralık Tarihine Ertelendi 

TikTok uygulamasının ABD operasyonlarının satışı için son gün, 27 Kasım’dan 4 Aralık tarihine ertelendi. Söz konusu erteleme kararının, şirket tarafından ‘Yabancı Yatırımlar Komitesi (CFIUS)’ne yapılan...

Honor Watch GS Pro Rotadan Dönüş İmkanı Sunuyor

Honor Watch GS Pro, bünyesinde barındırdığı çift uydu konumlandırma sistemi ile kullanıcılarına rotadan dönüş imkanı sunuyor. Bunun yanı sıra akıllı telefona ihtiyaç duymadan da...

Apple’ın, ‘iPhone 13’ Serisi Modellerinin Birinde Şarj Girişini Kaldıracağı İddia Ediliyor 

‘Jon Prosser’ın iddialarına göre Apple, ‘iPhone 13’ serisi modellerinden birinde şarj girişini kaldırmayı planlıyor. ABD’li teknoloji devinin, söz konusu modelden itibaren kademeli olarak şarj ve kulaklık girişini...

Türkiye’deki Girişim Yatırımları 2,2 Milyar Dolara Ulaşmayı Başardı

Türkiye Startup Yatırımları Raporu açıklandı. KPMG Türkiye’nin yayınladığı startup yatırım raporunda, girişim ekosisteminin yılın dokuz ayındaki performansı değerlendiriyor. Bunun yanı sıra pandemi sonrası dijital...

TELKODER, Türkiye’de ‘Ulusal Veri Stratejisi’ Oluşturulmasına İlişkin Önerilerini Paylaştı

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), Türkiye’de ‘Ulusal Veri Stratejisi’ oluşturulması ile ilgili önerilerini paylaştı. Dernek ayrıca, yetkili kurumlara; konuyu veri güvenliği, kişisel verilerin korunması, ticari...